Володимир Шульмейстер: «Пониження рейтингу України – додаткове навантаження на бізнесменів»

Володимир Шульмейстер

Погіршення репутації України, як морської держави – прямий удар по бізнесу, що працює у цій галузі. Відтак «падіння» нашої країни у світових рейтингах серйозно турбує морську транспортну спільноту, про що вона заявила у нещодавно опублікованому Відкритому листі до Президента України та Прем’єр-міністра. Де конкретно недопрацювали державні органи, і як це позначається на морській галузі, прокоментував перший заступник міністра інфраструктури (2014-2015 рр) , член Ради ГО «Бізнес-Варта» Володимир Шульмейстер.

Існує такий собі Паризький меморандум, згідно якого країни-учасниці узгодили ряд правил, яким усі вони мають слідувати. Ці правила стосуються багатьох аспектів, зокрема, екологічності, безпеки мореплавства та життя людей. Щодо дотримань цих правил постійно відбуваються перевірки судів і формується відповідний рейтинг. Чим нижче у ньому знаходиться країна, тим більш ризикованим вважається використання її суден.

На жаль, Україна постійно у цьому рейтингу, який ділиться на Білий, Сірий та Чорний список (відповідно до результатів перевірок) «сповзає» вниз. Якщо минулого року ми ще входили до Сірого списку, то вже цьогоріч ми опинилися у Чорному. Що це означає для країни? Погіршення якості торгового флоту безпосередньо впливає на його імідж, послаблює міжнародний авторитет і наражає флот на додаткові ретельні і обтяжливі перевірки. Крім того, від позиції у рейтингу залежиться вартість страхування суден. Тож від погіршення бізнесмени змушені будуть сплачувати більше.

Нещодавно Міністерство інфраструктури прозвітувало про успішне проходження аудиту ІМО (Міжнародної морської організації), яка займається розробкою стандартів, пов’язаних з мореплавством та перевіркою дотримання цих стандартів. Але на мою думку, успішним цей аудит можна назвати лише частково.

У 2015 році, коли я працював у Міністерстві інфраструктури, ми замовили в ІМО так званий попередній аудит, щоб знати, як правильно підготуватися. Тоді ми отримали ряд зауважень та рекомендацій щодо їхнього усунення. Міністерство, Морський департамент, різні служби, пов’язані з морем мали провести певні заходи, аби під час аудиту цих зауважень вже не було.

Так от коли у червні МІУ доповіло про проходження аудиту, вони сказали, що його було пройдено з незначними зауваженнями. Але не сказали, що це все ті ж зауваження, що були висловлені під час попереднього аудиту в 2015 році. Тобто фактично за весь час відтоді і до сьогодні не було зроблено нічого, аби покращити стан мореплавання в Україні. Сподіватимемось, що можливо зараз вже після повноцінного аудиту буде вибудувано план дій, щоб усунути зауваження ІМО. Це кропітка велика робота. Було б добре, якби Міністерство опублікувало ці зауваження разом із планом, щоб усі могли бачити наскільки активно ведеться чи саботується робота із розбудови України як морської держави.

Практично усі недоліки, які «опускають» нашу країну в Паризькому меморандумі чи знаходяться у звіті ІМО, можуть бути усунені самим Міністерством інфраструктури без сторонньої допомоги. Була б лише воля чиновників до змін. А на жаль, за словами бізнесменів, які працюють у морській галузі, замість вирішення проблем їх «оцифровують» і заминають.

Україна має пишатися тим, що є морською державою, що під нашим прапором ходять кораблі. Замість цього робиться все, аби «нагріватися» на підприємцях, і нічого, аби ми припинили стрімко падати у світових рейтингах.