«МОРСЬКИЙ БІЗНЕС ПРОТИ ДЕРЖАВНОГО РЕКЕТУ» – ПОСТ-РЕЛІЗ КРУГЛОГО СТОЛУ

Продовження тиску на бізнес збоку правоохоронців – шлях до розвалу української економіки. Вітчизняні підприємці готові до найрішучіших кроків у відстоюванні своїх прав. Такими були основні тези учасників Круглого столу «Морський бізнес проти державного рекету», що відбувся 17 жовтня в Інформаційному агентстві УНІАН. У заході взяли участь власники та керівники найбільших експортних терміналів, експерти, народні депутати та представники ГО «Бізнес-Варта».

Однією з причин зібрання Круглого столу стали нещодавні події навколо терміналу Risoil, роботу якого протягом тижня було безпідставно і протизаконно повністю заблоковано слідчим Генеральної прокуратури. Після того, як представники компанії не дозволили представникам ГПУ та Нацполіції вивезти з терміналу більше 3 тисяч тон зерна, на які вони не мали жодних документів, рішень суду тощо, а лише мотивували це тим, що цей вантаж начебто є речовим доказом по справі одного з експортерів. Такі дії правоохоронців поставили під загрозу інвестиційний проект вартістю у 70 млн. дол.

На Круглому столі учасники поділилися своїм сумним досвідом контактування з українськими правоохоронними та фіскальними органами, проговорили можливі засоби, до яких доведеться вдатися, якщо подібні ситуації повторюватимуться у майбутньому.

Відкриваючи захід, народний депутат України, Голова Ради ГО «Бізнес-Варта» Іван Мірошніченко зазначив, що саме діяльність  і інвестиції власників і керівників найбільших експортних терміналів дозволили вивести Україну на третє місце в світі по експорту аграрної продукції, створити десятки тисяч робочих місць. На жаль, попри те, що компанії готові і надалі продовжувати інвестувати в України, тиск на них збоку державних структур не надає оптимізму. Силові структури продовжують «заходити не у двері, а у вікна», влаштовувати «маски-шоу», блокувати роботу, наносити збитки, за які, до речі, ще жодний чиновник чи службовець не поніс належного покарання. За словами народного депутата, тема незахищеності бізнесу і інвестицій в Україні обговорюється вже в усьому світі, і це вкрай негативно впливає на репутацію нашої держави.

Розповідаючи про ситуацію на RisoilS.A. директор компанії, член Ради ГО «Бізнес-Варта» Шота Хаджишвілі наголосив, що протягом 2017-18 рр на підприємстві було проведено 15(!) обшуків. І хоча вони стосувалися не Risoil, а справ проти інших осіб чи підприємств, тиск відчула саме його компанія. Подібні речі, за його словами, відбуваються саме тому, що ті, хто влаштовують тиск, не несуть жодної відповідальності, жодний чиновник не покараний.  Шота Хаджишвілі зазначив: «Дуже не хочеться, щоб довелося вдаватися до крайніх засобів. Але країна вбиває найдорожче – нашу репутацію, і ми будемо боротися».

Справжнім криком душі став виступ Дхруби Чаран Панди – Голови Ради директорів компанії «Дельта Вілмар СНД», компанії, яка з 2005 року вклала в економіку України 270 млн. дол., і вже розпочала ще три інвестиційні проекти на 150 млн. дол. Він переконаний, що майбутнього в України не буде, якщо продовжуватиметься свавілля правоохоронців. Вони не мають лізти у бізнес і заважати. Бізнесом мають займатися ті, хто вміє. «Не має проблем, коли силові структури приходять згідно рішень судів, приходять по реальних справах. Але ж не тоді, коли просто вимагають гроші під дулами автоматів. Україна зібралася в Європу? Але у Європі так не робиться», – наголосив він, додавши, що «вилікувати країну терапевтично вже не можливо, потрібні сейрозні операції».

За 24 роки діяльності компанія ТІС інвестувала більше 700 млн. дол., щороку вона сплачує близько мільярда гривень податків і зборів. При цьому, за словами керівника представництва компанії у м. Києві Олександра Примака, правоохоронці продовжують ставитися до бізнесу, як до злочинців, і систематично відбуваються спроби «кошмарити» підприємців. І чомусь їх зовсім не цікавлять іміджеві втрати України.

Операційний директор терміналу «AllSeeds» Володимир Слабовський зазначив, що не відомо, як пояснювати європейським партнерам, що відбувається в Україні. Коли, наприклад, Державна фіскальна служба може блокувати роботу, навіть за наявності рішень суду цю роботу дозволити. Навчені досвідом колег,  «AllSeeds» у своїй роботі вимагає від партнерів усі документи щодо легальності продукції, перевіряє усі можливі нюанси, але й це не допомагає, коли у чиновників чи правоохоронців виникає бажання натиснути на бізнес.

У свою чергу співвласник терміналу «Евері» Юрій Будник зазначив, що бізнес не повинен і не має відповідних повноважень, аби контролювати і перевіряти усіх партнерів. За умови існування «чорного ринку» правоохоронці мали б боротися із ним, а не кидатися на чесні компанії лише тому, що вони великі, прибуткові, і з них можна щось взяти. На жаль, сьогодні ті, хто міг би інвестувати в Україну, багато разів подумають перед тим, як це робити. Адже у нас може якийсь молодший офіцер своїм листом заблокувати і зруйнувати всі інвестиції. Він також підтримав думку, що необхідно запроваджувати в Україні індивідуальну відповідальність кожного чиновника за свої дії, щоб тим не було сенсу нападати на чесні компанії. Сьогодні ж, у кращому випадку, можна очікувати лише на вибачення.

Громадський контроль назвав одним з інструментів вирішення безладу в Україні В’ячеслав Кисловський – віце-президент Морської палати України, представник компанії «Трансшип-Сервіс». І добре, за його словами, що бізнес не мовчить, коли починається тиск і не намагається «домовитися» з силовиками. А ті дуже добре знають, коли натиснути – саме в той момент, коли компаніям немає куди відступати, адже вони зв’язані міжнародними контрактами, цінують свою репутацію і змушені якось вирішувати проблему, аби не загубити все.

Те, що терпіння бізнесу добігає кінця, зазначив генеральний директор ТОВ «Боріваж» Віталій Федорів. Його компанія свого часу зазнала такого ж тиску, як зараз зазнає Risoilта інші. При тому, що вже інвестувала більше 100 млн. дол., і планує інвестувати ще 60 млн. дол.

Член Ради ГО «Бізнес-Варта» Володимир Шульмейстер підкресив, що дуже добре, коли бізнес об’єднується і починає говорити про проблеми, але надзвичайно погано, коли держава не виконує свою основну функцію: робити життя громадян прийнятним, збирати податки і створювати умови для бізнесу. За його словами, саме експорт сьогодні забезпечує те, що в країні немає дефолту. Адже втративши фактично транзитні можливості, якщо Україна ще втратить й експорт, то це буде справжньою катастрофою. Він знову ж наголосив, що необхідна індивідуальна відповідальність чиновників і правоохоронців, що потрібно вголос називати імена винних, а поки не буде наведено лад у країні, ситуація із тиском на бізнес не виправиться. «В’язниця врятує Україну. Бізнес сьогодні має право не просити, а вимагати змін від держави», – наголосив Володимир Шульмейстер.

Резюмуючи Круглий стіл, директор ГО «Бізнес-Варта» Ольга Матвіїва зазначила: це нонсенс, коли сьогодні достатньо одного якогось листа якогось слідчого, щоб повністю заблокувати роботу підприємств, і водночас, державні органи працюють вкрай повільно, коли треба відновлювати законність. «Бізнес-Варта» триматиме під контролем розгляд усіх скарг, що подані на незаконну діяльність слідчого ГПУ, вимагатиме відсторонення його від виконання обов’язків на час розслідування. «Більше того, разом з учасниками Круглого столу ми готуємо звернення до Президента України, аби він так само взяв вирішення проблеми під свій контроль. Адже ціна питання – держава, і саме він, як Гарант, має бути зацікавлений у її збереженні», – підкреслила Ольга Матвіїва.

Відповідаючи на запитання журналістів, учасники заходу ще раз наголосили, що не хотіли б вдаватися до крайніх заходів, які могли б поставити під загрозу економіку країни, але якщо державні органи продовжать свій тиск, це станеться саме по собі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *