Мін’юст у дії – Харківщина у рейдерстві! Масштаби критичні – наслідки не передбачувані!

Андрій Наход

Ще не вщухли пристрасті навколо сутичок біля Фермерського господарства «Строгого О.Ф.», як знову у Харківській області рейдери, використовуючи адмінресурс, а саме – правоохоронців та Мін’юст з його територіальним органом,  намагаються викрасти чужі врожаї, прикриваючись незаконним рішенням «антирейдерської комісії» Міністерства юстиції України. У цій справі проглядається системність, оскільки «рішення» Мінюсту стосуються вже одразу двох підприємств.

Чи готові правоохоронці Харківщини до нових Занок (елеватор ФГ «Строгого О.Ф.») цілком реально можна буде перевірити, якщо не навести лад у лавах юстиції та правоохоронців Харківщини і не надати належної правової оцінки у рамках кримінального провадження щодо керівництва ТОВ «СП Добрий господар», його фірмам-клонам та фірмам, які створені його засновниками.

Раніше ми вже розповідали про цей випадок. 25 вересня цього року відбулося чергове засідання Антирейдерського штабу при Харківській ОДА, на якому розглядалася ситуація, що склалася навколо ТОВ «Фермер-Агро» та ТОВ «Щедрі лани Слобожанищини», які ще восени минулого року заключило договори оренди із власниками землі, а навесні цього року засіяли їх, обробляли і чекали на врожай.

Але, як це часто буває у нашій країні, не все так просто, як гадали фермери. У процес господарювання ТОВ «Фермер-Агро» втрутилось Міністерство юстиції України та його територіальне управління на Харківщині. Окрім того, мабуть, не останню роль у тиску на ТОВ «Фермер-Агро» та ТОВ «Щедрі лани Слобожанщини» відіграють правоохоронні органи, зокрема, Служба безпеки України, яка взялась розслідувати «злочини» пов’язані зі збиранням врожаю в області. Фактично у діях правоохоронців чітко проглядається тенденційність, а велику кількість кримінальних проваджень щодо цих підприємств, можна розглядати, як переслідування, залякування та тиск на власників і керівників товариств.

Скільки ще існує таких дій збоку правоохоронців Харківщини, сказати складно, оскільки не всі підприємці воліють виходити у публічну конфронтацію.

Фермер Олександр Строгий, який відкрито вступив у боротьбу з бездіяльністю правоохоронців за свої права та майно, першим вказав на таку кричущу проблему у регіоні, і його ініціативу підхопили представники ТОВ «Фермер-Агро» та ТОВ «Щедрі лани Слобожанщини». До Громадської організації «Бізнес Варта»вже звернулися і інші аграрії регіону.

Тепер, про все по-порядку. «Фермер–Агро» та «Щедрі лани Слобожанщини» здійснюють свою господарську діяльність на територій Картамиської сільської ради Первомайського району Харківської області. Входять у структуру одного з найбільших аргопідприємств регіону. Далі ми детальніше розкажемо про справу «Фермер-Агро», а ситуація із «Щедрі лани Слобожанщини» майже ідентична.

У квітні 2017 року ТОВ ««Сільськогосподарське підприємство Добрий Господар», яке здійснювало діяльність також на території згаданої сільської ради, за угодою із орендодавцями, власниками паїв, розриває договірні відносини щодо більш ніж 1200 га земель на території Картамиської сільської ради Первомайського району. Після того, як право оренди землі за ТОВ «СП Добрий господар» було припинено, ТОВ «Фермер-Агро» уклало з орендодавцями – власниками землі договори оренди землі, які зареєстровані відповідно до вимог чинного законодавства на площу 1050 га.

Договори оренди ТОВ «Фермер-Агро» укладало з власниками паїв в вересні-жовтні 2017 року на площу 1050 га. Земельні ділянки використовуються підприємством законно, на відповідній правовій підставі для сільськогосподарських потреб, відповідно до їх цільового призначення. За весь період користування земельними ділянками на них було виконано ряд сільськогосподарських та агрономічних робіт, на даний час на земельних ділянках наявні посіви сільськогосподарських культур врожаю 2018 року.

Як нам стало відомо від представників ТОВ «Фермер-Агро», керівництво ТОВ «Сільськогосподарське підприємство Добрий Господар» вчиняє систематичні рейдерські атаки на їхнє підприємство, з метою позбавити законних прав, зокрема, права оренди та користування земельними ділянками, заволодіти посівами сільськогосподарських культур та врожаєм, завдаючи тим самим значної матеріальної шкоди.

Вивчивши матеріали справи, у тому числі і викладену в скаргах до Міністерства юстиції України інформацію, у діях керівництва ТОВ «СП Добрий господар»,  не складно побачити склад злочину передбаченого ст. 206 – 2 КК України – протиправне заволодіння майном підприємства.

Керівництво цього підприємства звернулося до всесильного Міністерства юстиції України зі скаргою на незаконну реєстрацію прав оренди на земельні ділянки для ТОВ «Фермер-Агро». Але з аналізу викладеного у скарзі та доданих до неї матеріалів, перебігу розгляду скарги вбачаються суперечності між тим, що у них викладено та фактичними обставинам справи та поведінкою керівництва ТОВ «СП Добрий Господар».

Мін’юст у свою чергу при розгляді даної скарги та при прийнятті рішення переступив через ряд норм закону. Що спонукало так діяти Міністерство юстиції та його керівництво при підписанні Наказу про скасування реєстраційних дій, оцінити складно. Але міністерство позбавило ТОВ «Фермер-Агро» прав на ділянки та врожай, а орендодавців – нормального господаря на їхніх ділянках.

Територіальне управління юстиції Харківщини, через державну виконавчу службу взялося завершувати нищення ТОВ «Фермер-Агро», позбавляючи врожаю, який, останні сіяли та доглядали, несли затрати та сплачували орендну плату. Стає очевидним, для чого треба було скасовувати реєстрацію на ділянки для ТОВ «Фермер Агро» саме у переддень збирання врожаю.

Серед порушень Мінюсту:

  • скаржником пропущено строк на подання скарги по дії реєстратора, як наслідок – повинна бути відмова у скарзі;
  • з жовтня 2017 року ТОВ «СП Добрий господар» перебувало в судових процесах щодо цих реєстраційних дій з десятком позовів;
  • при наявності ухвали Харківського районного суду Харківської області у справі № 635/6733/17 заборони усім державним реєстраторам проведення будь-яких реєстраційних дій, пов´язаних з державною реєстрацією прав та скасування будь-яких реєстраційних дій у Державному реєстрі прав щодо ділянок ТОВ «Фермер-Агро» – Мін’юст проігнорував рішення суду!
  • директор ТОВ «СП Добрий господар» Камінська Анна Анатоліївна особисто29 березня 2018 року, для найбільш ефективного та зручного використання земельних ділянок, з метою недопущення порушення сівозміни, які склалися на підприємствах підписала з ТОВ «Фермер – Агро» договір обміну орендованими земельними ділянками, що об’єктивно вказувало на відсутність претензій на березень 2018 року права оренди і тим більше на врожай ТОВ «Фермер-Агро»
  • Мін’юст проігнорував доводи ТОВ «Фермер-Агро» щодо того, що директор ТОВ «СП Добрий господар» діяв в рамках закону при розірванні договорів оренди з пайовиками у квітні 2017 року і що договори оренди з цими ж пайовиками ТОВ «Фермер-Агро» укладало уже аж осінню 2017 року, а засівали весною 2018 року.
  • Мін’юст вийшов за межі строку розгляду скарги, і прийняв рішення поза їх межами, після відкликання скарги ТОВ «СП Добрий господар» по додатковій скарзі від засновника, який не є суб’єктом подачі скарги!

Окрім цього, керівництво ТОВ «СП Добрий господар» маніпулює фактами, викладає обставини не підтверджуючи жодним документом, повідомляє завідомо неправдиві факти. Варто відзначити, що позиція орендодавців така, що жодних відносин із ТОВ «СП Добрий господар» вони підтримувати не хочуть, про що вони засвідчили на засіданні Антирейдерського штабу при Харківській ОДА 25 вересня за участі керівництва юстиції та ДВС Харківщини.

До слова, директор ТОВ «СП Добрий господар» під запис, на пряме запитання заступника голови Харківської ОДА не відповіла, чи засівали вони ділянки ТОВ «Фермер-Агро» навесні 2018 року! А за наявною інформацією на початок жовтня керівник ТОВ «СП Добрий господар» надало до ДВС матеріали, які начебто підтверджують факт їхньої роботи на цих ділянках.

Правоохоронці і ДВС мають надати цим документам правову оцінку, оскільки тут одне з двох: або ТОВ «СП Добрий господар» самовільно зайняв ділянки ТОВ «Фермер-Агро», здійснюючи посів, або ж із залученням співробітників служби статистики та ДФС Харківщини створили підроблені документи щодо засіву даних територій, або ж керівництво ТОВ «СП Добрий господар» самостійно створило останні.

Чому створило? Тому що, ТОВ «Фермер-Агро» законно користувалось цими землями, здавали відповідні звіти до статистики та ДФС, орендодавці чітко знали, хто їхній орендар. Окрім того, «Фермер-Агро» продало врожай з цих земель третій особі, про що також є підтвердження.

Важливо підкреслити, що ТОВ «СП Добрий господар» має величезні борги, про що свідчать, зокрема, матеріали написані власноручно директором підприємства про відсутності коштів для ведення сільськогосподарських робіт на земельних ділянках. На все майно цього підприємства ДВС накладено арешти.

Крім того, відносно ТОВ «СП Добрий господар» відкрито ряд виконавчих проваджень, які на даний час об´єднані у зведене виконавче провадження, примусове виконання якого здійснюється відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції. Але при цьому ТОВ «СП Добрий господар» збоку ДВС було надано право збирання і зберігання врожаю, до якого ті не мають жодного відношення.

Всупереч цим фактам територіальне управління юстиції Харківської області та ДВС Харківщини продовжують лінію поведінки, закладену в Міністерстві юстиції при скасуванні прав оренди ТОВ «Фермер-Агро» і  фактично зводять усе до того, що врожай, який посіяли ТОВ «Фермер-Агро» на ділянках, за які сплатили орендну плату, та який продали третій особі, буде віддано ТОВ «СП Добрий господар». При чому дуже професійно та неприховано вони використовують прогалини закону на користь ТОВ «СП Добрий господар», відкидаючи при цьому позицію і доводи ТОВ «Фермер-Агро».

ТОВ «СП Добрий господар», всупереч заборонам та арештам, здійснює збір врожаю та продає його в обхід ДВС, не повідомляючи останніх про це. Працівники служби хоча і фіксують такі факти, але дієвих рішень щодо боржника не вживають, керівництво юстиції фактично посилається на правоохоронців, які, на їхню думку, мають надавати оцінку діям керівництва ТОВ «СП Добрий господар». Але правоохоронці, як і юстиція застигли в очікуванні розв’язки цієї проблеми, при цьому тиснучи кримінальними провадженнями на ТОВ «Фермер-Агро».

Вчергове спостерігаємо бездіяльність і вибірковість державних інституцій, юстиції та правоохоронців, їхню неспроможність захистити добросовісний бізнес та права громадян обирати собі господаря на їхніх ділянках.

ТОВ «Фермер-Агро» та ТОВ «Щедрі лани Слобожанщини» замість того, щоб проводити нормальну господарську діяльність очікують на репресії та утиски з боку правоохоронців різного калібру через нові кримінальні провадження, обшуки, виїмки документів та арешти майна. А ТОВ «СП Добрий господар» при такому повороті подій спокійно збере врожай, який не сіяв і остаточно заволодіє землями цих підприємств.

Варто відзначити й активну роль місцевих судів, які за таких обставин мали б зіграти вирішальну роль у захисті прав та інтересів ТОВ «Фермер-Агро» і оперативно розглянути скарги та заяви цього підприємства у рамках правого поля. Замість цього вона також включилися у перешкоджання господарській діяльності підприємств.

Чи наступить розв’язка у боротьбі за права на землю та врожай ТОВ “Фермер-Агро» та ТОВ «Щедрі лани Слобожанщни», що схожа на події у Занках біля ФГ «Строгого О.Ф.», скоро стане відомо. Громадська організація «Бізнес Варта» закликає органи державної влади втрутитись у ситуацію, а правоохоронців – надати належну правову оцінку діям та позиції ТОВ «СП Добрий господар», як і представникам органів Міністерства юстиції, та не зловживати своїми повноваженнями.