Яким чином врятувати катастрофічну ситуацію на ринку залізничних перевезень продукції агропромислового комплексу?

23 жовтня у Кабінеті Міністрів України відбулась нарада під головуванням Віце-прем’єр-міністр України Володимира Кістіона, де було обговорено нинішню катастрофічну ситуацію на ринку залізничних перевезень продукції агропромислового комплексу. Задля обговорення даної проблематики та спільного пошуку шляхів її вирішення за одним столом зібралися народні депутати України, представники міністерств і відомств, головного залізничного перевізника країни та керівники провідних асоціацій аграрного бізнесу.
Учасниками даної наради також були Голова Ради ГО «Бізнес – Варта» Іван Мірошніченко та бізнес-омбудсмен ГО «Бізнес – Варта» Леонід Козаченко.

Під час свого виступу Іван Мірошніченко підкреслив, що сьогодні Укрзалізниця, постійно підвищуючи тарифи на перевезення, не оновлюючи парк вагонів та локомотивів, не допускаючи приватну тягу, закриваючи станції із навантаження зерна, не виконуючи заявки на перевезення продукції, не підвищуючи оборотність вагонів тощо, проводить пагубну для агропромислового комплексу політику. «Сьогодні виконується лише 24 % заявок аграріїв на перевезення, 150-200 потягів є «покинутими» і простоюють без перевезень, а бізнес вже 5 років на численних зустрічах з урядовцями пропонує ввести знижені стимулюючі тарифи для аграріїв із приватним парком вагонів. Ми постійно про це «кричимо», але при кожному керівництві УЗ стає все гірше…», – зазначив він.
Натомість Леонід Козаченко звернув увагу на необхідність термінового доопрацювання законопроекту № 7316 про залізничний транспорт в рамках робочої групи та невідкладного прийняття оновленого проекту у парламенті.
Під час наради було озвучено, що через непослідовну політику та непрофесійну діяльність Укрзалізниці тільки за останній маркетинговий рік збитки аграріїв становили більше 4,5 млрд грн. «Такими діями залізничники лише укріплюють свій статус монополіста та заводять сферу залізничних перевезень у глухий кут. Уже зараз потрібно брати вогнегасник і почати гасити пожежу, бо згодом прийдеться викликати пожежну машину», – резюмував Іван Мірошніченко.

З метою термінового вирішення існуючих проблем на ринку залізничних перевезень продукції агропромислового комплексу Іван Мірошніченко вніс такі пропозиції:
1. Сконцентрувати наявні в Укрзалізниці кошти на те, що має вирішувати держава в першу чергу: ремонт колій, збільшення швидкості руху та пропускної здатності залізничних ліній, обороту вагонів, оновлення та збільшення парку локомотивів, розвиток станцій.
2. Вжити заходів для забезпечення прозорого розподілу вагонів-зерновозів, відновлення роботи автоматизованої системи «Управління пересилкою порожніх вагонів», зменшення часу обігу вагонів-зерновозів задля здійснення вчасної доставки вантажів.
3. Провести інвентаризацію локомотивного парку, забезпечити його своєчасний ремонт та утримання залізничної тяги в робочому стані, у тому числі через збільшення кількості вагоноремонтних заводів; дозволити використання приватної тяги для здійснення вантажних перевезень на початковому етапі шляхом впровадження пілотних проектів за окремими напрямками.
4. Змінити тарифну систему на перевезення вантажів приватним рухомим складом задля стимулювання придбання приватними компаніями нових вантажних вагонів-зерновозів, запровадити програми залучення приватних компаній, заводів до відновлення та ремонту локомотивного та вагонного парків.
5. Накласти мораторій на закриття зернових вантажних станцій для виконання вантажних операцій та зобов’язати відновити вантажну роботу вже закритих станцій.
6. Вжити заходи для запобігання розкраданню вантажів, змінити систему пломбування вагонів, розглянути можливості залучення працівників приватних охоронних фірм, встановлення відеоспостереження на станціях.

За результатами наради для оперативного врегулювання ситуації та унеможливлення появи подібних проблем в майбутньому Віце-прем’єр-міністр доручив створити при Мінагрополітики штаб, який у щоденному режимі моніторитиме ситуацію на ринку залізничних перевезень та доповідатиме про результати Уряду.
Мінінфраструктури та Укрзалізниці доручено разом з представниками бізнесу опрацювати питання удосконалення правил перевезення вантажів залізничним транспортом з урахуванням необхідності довгострокового планування перевезень вантажів.
Антимонопольний комітет у стислі строки має здійснити перевірку обґрунтованості підвищення ПАТ «Укрзалізниця» тарифів на вантажні залізничні перевезення та дотримання антимонопольного законодавства.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *