ПОСТ-РЕЛІЗ АНТИРЕЙДЕРСЬКОГО ФОРУМУ «БІЗНЕС ПРОТИ ЗНИЩЕННЯ ДЕРЖАВИ»

5 грудня 2018 року відбувся Антирейдерський форум «Бізнес проти знищення держави», організований ГО «Бізнес-Варта». У ньому взяли участь більше 200 осіб, серед яких були представники бізнесу, влади, правоохоронних органів, народні депутати, юристи, журналісти та правозахисники. Водночас, варто відзначити, що попри численні запрошення захід проігнорували представники профільних міністерств, зокрема, юстиції. Адже саме до цього державного органу було чимало запитань як у підприємців, так і у адвокатів, які протистоять рейдерам, у той час, як деякі акредитовані Мін’юстом державні реєстратори переписують бізнес, як їм заманеться.

Відкриваючи Форум Голова Ради ГО «Бізнес-Варта», народний депутат Іван Мірошніченко розказав про історію створення громадської організації, навів статистику рейдерських захоплень, яка на сьогодні є вкрай невтішною. «Хороший людей багато, але вони роз’єднані, тож подібні заходи мають на меті у першу чергу об’єднати усіх, хто прагне змін у державі», – наголосив він.

На підтвердження слів Івана Мірошніченка Голова Всеукраїнської аграрної ради Андрій Дикун розказав про стан справ в аграрній галузі, яка чи не найбільше страждає від рейдерства, хоча створює 17% ВВП України та приносить 40% валютної виручки. Аграріям доводиться самим себе захищати, навіть створювати загони спецпризначенців, які б ставали на захист від злочинців. Хоча цим мали б займатися правоохоронні органи.

Так само претензії до правоохоронців лунали у виступі директора Risoil S.A. Шоти Хаджишвілі. Фактично, за його словами, через тиск збоку держави бізнес не може і не хоче розвиватися. Це стосується й корупції, й силового тиску, й податкового.

Народний депутат, бізнес-омбудсмен «Бізнес-Варти» Сергій Лабазюк підкреслив, що обов’язково мають понести покарання ті, хто вже на сьогодні був задіяний у рейдерських захопленнях: від злочинців-тітушок до державних реєстраторів та корупційних чиновників. Адже саме безкарність сьогодні є однією з причин, через які рейдерство розвивається і модифікується.

Директор ГО «Бізнес-Варта» Ольга Матвіїва висловила щиру подяку представникам бізнесу, які взяли участь у форумі. За відвертість, за бажання відстоювати свої права, за публічність та співпрацю. Так само вона відзначила роботу юристів, які у різних інстанціях, часом у небезпечних ситуаціях «у полях» докладають усіх зусиль, аби відновлювати права власності постраждалих. Бізнес-омбудсмени організації зі свого боку так само тиснуть на відповідні органи, тримають на контролі усі справи, якими займається «Бізнес-Варта», і їхня участь у форумі – це черговий доказ того, що бізнес не залишиться наодинці у своїй боротьбі.

Приємно відзначити, що у першій панелі Форумі активну участь взяли радники Міністра внутрішніх справ Антон Геращенко та Михайло Апостол, а також Олександр Дрок – заступник начальника відділу Головного слідчого управління Нацполіції. Відбулася доволі гостра дискусія під час обговорення як тих справ, які тривають вже кілька років, так і тих рейдерських атак, що сталися за останні місяці.

У своїх презентаціях адвокати та власники захоплених підприємств навели численні факти недопрацювання чи іноді відвертого саботажу збоку правоохоронних органів. Розглядалися справи Хорольського молококонсервного комбінату дитячих продуктів, Братського маслопресового заводу (ТОВ «НЕСТ»), ТОВ «Фермер Агро», СП «Імпульс Плюс», ТОВ «Павлоградзернопродукт» (презентації і схеми захоплень та аналізу діяльності правоохоронних органів будуть надіслані зареєстрованим учасникам Форуму). Неабиякий резонанс мало розслідування Василя Доценка – представника законного власника ТОВ «НЕСТ», у якому він озвучив імена високопосадовців, які пов’язані із суб’єктами, що брали участь у кількох рейдерських захопленнях.

Так само власне розслідування взаємозв’язків у різних рейдерських атаках представила головний редактор проекту журналістських розслідувань «ЦРУ» (24 канал) Тетяна Мартинюк.

У відповідь на озвучену під час панелі інформацію радник глави МВС Михайло Апостол зазначив, що причиною ситуації, яка склалася, є недосконале законодавство, складна політична ситуація, корупція місцевих органів влади, а також особиста вина власників і керівників підприємств, які вважаються постраждалими. Водночас він зазначив, що надання публічності усім кейсам, які стосуються рейдерства – це досить потужний метод боротьби і недопущення до подібних ситуацій у майбутньому.

Народний депутат Антон Геращенко взяв ряд оприлюднених справ під особистий контроль. Він визнав, що у регіонах діють спаяні злочинні угрупування, до яких під прикриттям народних депутатів входять правоохоронці різних рівнів та прокуратури під прикриттям народних депутатів, для яких навіть накази Генерального прокурора не є обов’язковими для виконання. Через це значно ускладнюється вирішення багатьох питань. Навіть тих, щодо яких є чіткі вказівки найвищих керівників правоохоронних органів.

Не менш цікавою і резонансною була друга панель форуму, що мала назву «Недосконалість державних реєстрів та їхня вразливість щодо зовнішнього впливу». Виявилося, що навіть народні депутати не знають, які на сьогодні існують проблеми у роботі нотаріусів, і наскільки незахищеною є сьогодні інформація, від якої залежить бізнес і громадяни.

Перший віце-президент Нотаріальної палати України Ольга Оніщук та члени Ради Нотаріальної палати Наталія Козаєва і Інна Бернацька розповіли про своє бачення причин виникнення рейдерства в Україні, донесли свою думку щодо антирейдерських механізмів захисту нерухомого майна та бізнесу, загострили увагу на викликах у сфері кіберзлочинності та небезпеці робочих місць нотаріусів та реєстраторів.

Наталія Козаєва наголосила, що через відсутність дворівневої аутентифікації самі нотаріуси можуть не знати, коли відбувається вхід до реєстру через їхні ключі. Часто вони дізнаються про те, що щось зроблено від їхнього імені, лише через кілька місяців, коли до них приходять слідчі. При цьому сам Державний реєстр є надзвичайно вразливим до зовнішнього впливу і до хакерських атак.

У свою чергу Інна Бернацька закликала усіх юридичних осіб ретельно перевіряти свої установчі документи, довіреності тощо, адже дуже часто там є багато помилок, які вони можуть не помітити, а злочинці помічають одразу і атакують.

Модератор панелі – народний депутат, бізнес-омбудсмен «Бізнес-Варти» Олександр Данченко підкреслив, що саме цифрові технології є основою усіх сильних країн, і щоб запобігти подальшим рейдерським атакам треба доручити ІТ-сектору об’єднати усі цифрові реєстри. Це не лише унеможливість діяльність «чорних нотаріусів», а ще й збереже бюджетні кошти. На жаль, за його словами, сьогодні немає для цього політичної волі, а технічно все можна було б зробити за півроку.

Водночас, як зазначив народний депутат, бізнес-омбудсмен «Бізнес-Варти» Леонід Козаченко, цей програмний продукт має бути державним, а не приватним, бо сьогодні витрачаються великі кошти на різні приватні продукти, а при цьому вони виявляються незахищеними.

Третя панель форуму стосувалася інфраструктурної галузі. Перший віце-президент ГО «Український транспортний союз» Володимир Балін розповів присутнім про проблеми, що існують у міжнародних автомобільних вантажних перевезеннях і накреслив шляхи їхнього вирішення. Учасники форуму були вражені тим рівнем корупції і неорганізованості, що сьогодні існує у державному регулюванні перевезень.

Модератор панелі – перший заступник міністра інфраструктури (2014-15 рр), член Ради «Бізнес-Варти» Володимир Шульмейстер презентував на форумі створення нової громадської організації «Інфраструктурна рада», яка має об’єднати найпотужніші асоціації галузі, виробити та реалізовувати схеми подолання інфраструктурної кризи. Адже проблеми відомі і добре окреслені, а вирішувати їх поодинці фактично неможливо.

Протягом усього форуму працювала громадська приймальня бізнес-омбудсменів «Бізнес-Варти», до якої зверталися потерпілі представники бізнесу. Вже зараз юристи організації вивчають ці справи, і вже скоро ми розповімо про них детально.

Ще раз дякуємо усім, хто долучився до Антирейдерського форуму «Бізнес проти знищення держави». Ми відчули велику підтримку нашої роботи, вчергове пересвідчилися у глибині існуючих проблем і націлені й надалі підтримувати і захищати бізнес, який є основою існування і розвитку країни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *