Україні життєво важливо не допустити дефолт в нинішніх умовах

Іван Мірошніченко

Сьогодні зранку на авторитетному ресурсі світового рівня Financial Times вийшло інтерв’ю українського олігарха Ігоря Коломойського. Він заявив, що Україна повинна обрати модель поведінки з кредиторами, яку вже демонструвала Греція, і відмовитись виконувати свої зовнішні фінансові зобов’язання. Таким чином, олігарх недвозначно натякнув, що новообраний Глава держави має взяти на озброєння курс на оголошення нашою державою дефолту.

Звісно, нинішній стан справ та взаємовідносин із МВФ та іншими зовнішніми кредиторами не може повністю нас влаштовувати і потребує широкомасштабного перегляду. Країна, яка воює, має глибоку внутрiшню економічну кризу, відсутність значних внутрішніх та зовнішніх інвестицій, високий рівень інших ризиків, не може існувати в режимі очікування по 1-1,5 роки 1,5-2 млрд дол США, які і так ідуть не в економіку, а в національні резерви та на покриття дефіциту бюджету і виплату старих боргів.

Вважаю, що оголошена в інтерв’ю заява породжує катастрофічну загрозу для нашої економіки та навіть, як наслiдок, ризик втрати державності.

По-перше, я переконаний, що люди, які висловлюють ці ідеї, ставлять під загрозу суверенітет і саме існування України як держави, цілеспрямовано провокуюють та, можливо, навіть не розуміють на чию користь можуть грати такими деструктивними пропозиціями. Такі заяви є абсолютно неприйнятними із складними і непередбачуваними для України наслідками.

По-друге, приклади дефолту зарубіжних держав у даному випадку є недоречними. Грецію у 2015 році максимальними зусиллями рятував увесь Євросоюз, а Аргентину після 2001 року «витягували» з боргової кризи США. Чи буде мати Україна рятівників такого рівня після того як знехтує своїми борговими зобов’язаннями та оголосить дефолт? Думаю, що ні. Ми можемо повністю втратити мiжнародну пiдримку країн-партнерів. У таких умовах єдиний, хто оперативно і «безкоштовно» захоче нам простягнути руку допомоги – це наш східний сусід, який наразі веде з нами неприхований військовий конфлікт. Я гадаю, що всі розуміють якою буде ціна даної допомоги. Така «ведмежа послуга» з боку Росії буде нести із собою загрозу втрати економічного та навіть територіального суверенітету.

По-третє, такими заявами Україну прагнуть повести неправильним шляхом та дестабілізувати. Наша нинішня економіка і люди не витримають дефолту та курсу долара США по 50+ грн, важко буде навіть спрогнозувати на якій позначці курс зупиниться. Ми на довгі роки знову впадемо у глибоку яму, вибиратись із якої прийдеться самотужки.

До теми: Нова економічна доктрина – Ukraine first

По-четверте, як я і зазначав у своїй економічній доктрині, нам не потрібно руйнувати стосунки з МВФ та іншими зовнішніми кредиторами. Нам слід лише переглянути наші взаємовідносини, максимально посилити переговорну позицію, вибудувати чітку лінію нової стратегії співпраці та розширити допомогу в економіку. В умовах війни ми повинні і надалі мати погоджений довгостроковий пакет макроекономічної підтримки на прийнятних для нас умовах. Проте, необхідно домогтися справедливої та адекватної системи повернення боргів в умовах внутрішньої та зовнішньої кризи, із врахуванням того, що позичені нами кошти не ідуть в реальний сектор економіки, а лише в національні резерви та на покриття дефіциту бюджету, виплату старих боргiв. Тут потрібно домовлятися і професійно працювати задля підтримки своєї обороноздатності та розбудови економіки, а не оголошувати дефолт.

P.S. Можливо, хтось і звик не віддавати борги. Але наразі ми маємо значно вищі ставки. Слід не забувати, що «троянський кінь» у вигляді такого роду заяв може створити величезну зовнішньополітичну загрозу для України. І всі демократичні сили України повинні консолідуватись вже зараз, щоб цього не допустити.

Коментарів немає

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Іван Мірошніченко
Іван Мірошніченко: Ліквідація МінАПК призведе до втрати геополiтичноï ваги України, як одного з лідерів експорту сільгосппродукції

Ідея об’єднання Міністерства аграрної політики та продовольства з Мінекології та Держгеокадастром, що сьогодні лунає з Офісу президента України, на мою думку, є неправильною. Чому вона з’явилася? Мабуть, тому, що у них немає фахівців з аграрних питань, а відтак немає і розуміння важливості цього відомства для агросектору. Подібне рішення буде провальним …

Іван Мірошніченко
Іван Мірошніченко: Нова влада має 2 роки на втілення реформ, або Украïну повернуть в минуле

Народний депутат, член аграрного комітету Іван Мірошніченко розповів, який потенціал має український АПК та яким буде наступний склад парламенту – У Вашій біографії вказано, що у 1994 році Ви навчалися в університеті Purdue у штаті Індіана, США. Які у Вас склалися враження від навчання за кордоном? Явважаю великою вдачею, що …

Іван Мірошніченко
Іван Мірошніченко: 12 кроків задля розвитку агропромислового комплексу – за 2 роки

Сільське господарствостає одним із основних «донорів» зростання економіки та наповнення бюджету. Як завдяки своєму об’єктивному розвиткові, так, на жаль, і за рахунок падіння інших галузей. Скажімо, у 2018 році аграрний сектор генерував близько 13-14% українського ВВП. Частка продукції сільського господарства в загальному експорті України за цей період склала 39,8%, або …