Україні життєво важливо не допустити дефолт в нинішніх умовах

Іван Мірошніченко

Сьогодні зранку на авторитетному ресурсі світового рівня Financial Times вийшло інтерв’ю українського олігарха Ігоря Коломойського. Він заявив, що Україна повинна обрати модель поведінки з кредиторами, яку вже демонструвала Греція, і відмовитись виконувати свої зовнішні фінансові зобов’язання. Таким чином, олігарх недвозначно натякнув, що новообраний Глава держави має взяти на озброєння курс на оголошення нашою державою дефолту.

Звісно, нинішній стан справ та взаємовідносин із МВФ та іншими зовнішніми кредиторами не може повністю нас влаштовувати і потребує широкомасштабного перегляду. Країна, яка воює, має глибоку внутрiшню економічну кризу, відсутність значних внутрішніх та зовнішніх інвестицій, високий рівень інших ризиків, не може існувати в режимі очікування по 1-1,5 роки 1,5-2 млрд дол США, які і так ідуть не в економіку, а в національні резерви та на покриття дефіциту бюджету і виплату старих боргів.

Вважаю, що оголошена в інтерв’ю заява породжує катастрофічну загрозу для нашої економіки та навіть, як наслiдок, ризик втрати державності.

По-перше, я переконаний, що люди, які висловлюють ці ідеї, ставлять під загрозу суверенітет і саме існування України як держави, цілеспрямовано провокуюють та, можливо, навіть не розуміють на чию користь можуть грати такими деструктивними пропозиціями. Такі заяви є абсолютно неприйнятними із складними і непередбачуваними для України наслідками.

По-друге, приклади дефолту зарубіжних держав у даному випадку є недоречними. Грецію у 2015 році максимальними зусиллями рятував увесь Євросоюз, а Аргентину після 2001 року «витягували» з боргової кризи США. Чи буде мати Україна рятівників такого рівня після того як знехтує своїми борговими зобов’язаннями та оголосить дефолт? Думаю, що ні. Ми можемо повністю втратити мiжнародну пiдримку країн-партнерів. У таких умовах єдиний, хто оперативно і «безкоштовно» захоче нам простягнути руку допомоги – це наш східний сусід, який наразі веде з нами неприхований військовий конфлікт. Я гадаю, що всі розуміють якою буде ціна даної допомоги. Така «ведмежа послуга» з боку Росії буде нести із собою загрозу втрати економічного та навіть територіального суверенітету.

По-третє, такими заявами Україну прагнуть повести неправильним шляхом та дестабілізувати. Наша нинішня економіка і люди не витримають дефолту та курсу долара США по 50+ грн, важко буде навіть спрогнозувати на якій позначці курс зупиниться. Ми на довгі роки знову впадемо у глибоку яму, вибиратись із якої прийдеться самотужки.

До теми: Нова економічна доктрина – Ukraine first

По-четверте, як я і зазначав у своїй економічній доктрині, нам не потрібно руйнувати стосунки з МВФ та іншими зовнішніми кредиторами. Нам слід лише переглянути наші взаємовідносини, максимально посилити переговорну позицію, вибудувати чітку лінію нової стратегії співпраці та розширити допомогу в економіку. В умовах війни ми повинні і надалі мати погоджений довгостроковий пакет макроекономічної підтримки на прийнятних для нас умовах. Проте, необхідно домогтися справедливої та адекватної системи повернення боргів в умовах внутрішньої та зовнішньої кризи, із врахуванням того, що позичені нами кошти не ідуть в реальний сектор економіки, а лише в національні резерви та на покриття дефіциту бюджету, виплату старих боргiв. Тут потрібно домовлятися і професійно працювати задля підтримки своєї обороноздатності та розбудови економіки, а не оголошувати дефолт.

P.S. Можливо, хтось і звик не віддавати борги. Але наразі ми маємо значно вищі ставки. Слід не забувати, що «троянський кінь» у вигляді такого роду заяв може створити величезну зовнішньополітичну загрозу для України. І всі демократичні сили України повинні консолідуватись вже зараз, щоб цього не допустити.

Коментарів немає

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Іван Мірошніченко
РИЗИКИ ТА ВИКЛИКИ

Хочемо чи не хочемо, але живемо в епоху змін. 
Нинішня весна вчергове «перекроїла країну». У часовому коридорі між президентськими та парламентськими виборами народний депутат, Голова Ради громадської організації «Бізнес — Варта» Іван Мірошніченко поділився баченням ситуації в країні та впливом політики на економіку.

Іван Мірошніченко
Нова економічна доктрина – Ukraine first

Поточна економічна політика України не витримує ніякої критики. Влада не має далекоглядної економічної стратегії, бізнес не бачить за рахунок чого держава буде виходити із існуючого піке. ВВП України зростає біля 3 % щороку. Урядовці намагаються запевнити нас у тому, що це добре та гарний результат, у той час як у …

Іван Мірошніченко
Задзеркалля та страхи земельної реформи. Час для рішень

Україна обирає нового президента. І попри всі проблеми цього вибору важко не виокремити один позитивний момент – обидва кандидати висловлювались за відкриття ринку землі і фактично пообіцяли його. І це дуже важливо, адже Україна уже 19-й рік живе у задзеркаллі… Обмежуючи права людей, паралельно створюючи страхи та формуючи у громадян …