Володимир Балін: Перевізники подали до ДБР повідомлення про злочин службових осіб «Укртрансбезпеки»

Володимир Балін

На засіданні Національної ради з питань антикорупційної політики новообраний Президент Володимир Зеленський озвучив рішення про відсторонення від виконання обов’язків голови Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) Михайла Ноняка. Показово, що це сталося саме на засіданні саме антикорупційної ради. Адже Михайло Васильович дуже любить розказувати про те, як він бореться з корупцією. Про те, як він викорінює корупціонерів, які працювали раніше та сиділи на схемах. Водночас, нам не відомо про те, що він ці схеми фіксував та спрямовував до правоохоронних органів. При цьому самі перевізники ці схеми викрили, зокрема, щодо продажу дозволів на міжнародні перевезення. З конкретними фактами, з прізвищами конкретних правоохоронців, які за хабарі покривали зловмисників. Уся ця інформація лягла в основу повідомлення про вчинення злочину службовими особами «Укртрансбезпеки» до Державного бюро розслідування. Сподіваємося, відповідні органи дадуть належну оцінку діяльності команди «Укртрансбезпеки», і це дозволить припинити весь той безлад, що діє сьогодні у галузі.

На Форумі «Бізнес проти знищення держави. Аналіз проблем. Висновки. План дій» перевізники та експерти чітко озвучили не лише якими шляхами «Укртрансбезпека» саботує діяльність, а ще й навели конкретні суми збитків, які наносить державі їхня діяльність та буде наносити, якщо не зупинити.

До теми: Форум відбувся: факти, емоції, планування

Маємо визнати, що попри те, що влада начебто почала прислухатися до перевізників і до їхніх претензій до «Укртрансбезпеки», відсторонення Ноняка не вирішує проблеми. Адже та команда, яка працювала, продовжує працювати. І ті люди, які виводили дозволи «у тінь», роблять те саме й далі. Скажімо, зараз на кордоні з Румунією ми бачимо черги з машин. Хоча румунські дозволи офіційно закінчилися ще 10-го червня(!). Тобто ці дозволи були штучно виведені на вторинний ринок, і сьогодні вільно продаються по $300. Перевізники змушені купляти і їхати.

Ще одне важливе питання, що  ми піднімали на Форумі, і на яке теж звернула увагу нова вдала, це габаритно-ваговий контроль. Сьогодні, коли сотні перевантажених машин курсують дорогами і відверто їх вбивають, лише триває тендер на закупівлю палива для мобільних вагових комплексів. Як вони працюють зараз – лишається загадкою!

Також сьогодні існує проблема з інспекторами. Їх катастрофічно не вистачає. Замість того, щоб зараз з центрального апарату взяти людей, які незрозуміло чим займаються, і відправити їх у відрядження на Південь, вони періодично влаштовують ротації, які часто мають на меті зовсім не підвищення ефективності. Таким чином працівників, що відмовляються працювати за схемами вищого керівництва, змушують добровільно писати заяви на звільнення. Таке собі заслання влаштовують.

При цьому машини з перевантаженням продовжують їздити. Я це бачу на власні очі. І їх ніхто не зупиняє. Навіть коли вони їдуть вдень при температурі більше 28 градусів, що є абсолютно забороненим.

Цікавий приклад: на в’їзді до Дніпра цього року запустили новозбудований майданчик для зважування вантажівок. Так от він вже має колійність! Про що це говорить? Про те, що автівки йдуть перевантажені, а той габаритно-ваговий контроль, що є зараз, зі своєю функцією не може впоратися.

Хто мав вирішувати ці проблеми? Саме «Укртрансбезпека». Але ж не вирішують. Бо здебільшого самі сидять на схемах і хабарях від перевізників та водіїв. Вбиваються дороги, вбивається чесна конкуренція у бізнесі, не дотримуються норми з безпеки. А це питання не лише прямих та непрямих збитків держави та бізнесу. Мова йде про людські життя.

До теми: Володимир Балін – Голова робочої групи «Автомобільні вантажні перевезення»

Сподіваюся, правоохоронці не затягуватимуть слідство щодо службових осіб «Укртрансбезпеки». Вже настав час, щоб ті, хто довгі роки грабували перевізників і державу, нарешті понесли покарання. Як показовий і конкретний приклад для тих, хто прийде на зміну Ноняку і його команді, коли вони залишать остаточно свої посади.