Володимир Работньов: Кожна країна, що має внутрішні водні шляхи, регулювала їх з урахуванням у першу чергу власних особливостей

Спиратися чи брати за основу світовий та європейський досвід – цілком нормальна для молодої української держави справа. Справді, часом не потрібно, а іноді просто злочинно – вигадувати велосипед. Часом.. Але не завжди. Все ж таки кожна країна має свої особливості, і іноземний досвід не завжди вписується в українські реалії. Учасник робочої групи «Внутрішній водний транспорт», співавтор однойменного законопроекту під номером 2475а Володимир Работньов поділився, чи можна у повному обсязі застосовувати іноземні напрацювання під час створення українського законодавства, що регулюватиме річкові перевезення.

Усі країни, що розвивали внутрішній водний транспорт стикнулися з певними національними бар’єрами. Із законодавчими, фінансовими, фіскальними тощо. Тому, скажімо, виникли міжнародні режими плавання Рейном та Дунаєм, що є фактично аналогічними вільному мореплаванню у світовому океані. Тобто не потрібно виконувати жодних додаткових національних вимог, якщо ти виконуєш вимоги Рейнської комісії чи Дунайської комісії.

Але діяти таким чином на внутрішніх водних шляхах України неможливо, адже вони пролягають територією однієї країни, якщо не брати до уваги Білорусь, якою частково проходить Дніпро.

Важливим є питання економіки тих країн, територією яких проходять судноплавні річки. Економіка – абсолютно різна. Якась країна може дозволити собі утримувати внутрішні водні шляхи за рахунок державного бюджету, якась – ні. Країни виходять з розрахунку: чи перевищує перевага від того, що вантажі перейдуть на річки і розвантажать автомобільні дороги чи залізницю, витрати на утримання ВВШ.

Ось це питання для України є доволі актуальним. Зняти навіть 5 тис тон з автомобільної дороги (це може перевезти одна баржа відповідного розміру), це мати десятки вантажівок, що не проїхали асфальтною дорогою у спекотну пору року, коли, скажімо, перевозиться зерно. Це надзвичайно позитивні наслідки для автомобільних шляхів. Я вже не кажу про викиди в атмосферу. Оскільки одне судно замінює десятки автівок, то й викиди у десятки разів маємо менші, навіть коли автоперевізники працюють у нормах законодавства.

Повертаючись до фінансування внутрішніх водних шляхів, то варто зазначити, що плата за їхнє використання має місце у багатьох країнах, зокрема, й у Європі. Називається ця плата по-різному, по-різному відбувається й її стягування. Десь від часу знаходження судна на ВВШ, десь від кількості перевезеного вантажу тощо. Є також і різні виключення у різних країнах, що ще раз свідчить: кожна держава підходить до регулювання питання внутрішнього водного транспорту з урахування національної специфіки, умов для бізнесу, екологічних та урбаністичних аспектів.

Тож спитатися на міжнародний досвід щодо ВВТ надзвичайно складно. Більше того, він є настільки специфічним у кожній країні, що має внутрішні водні шляхи, що практично неможливо взагалі виявити якийсь загальний світовий чи європейський досвід.

Під час роботи над законопроектом «Про внутрішній водний транспорт» ми доволі ретельно прописали усі моменти, що стосуються євроінтеграційної політики України, але сам проект є українським, з урахуванням наших реалій.

1 про “Володимир Работньов: Кожна країна, що має внутрішні водні шляхи, регулювала їх з урахуванням у першу чергу власних особливостей”

  1. При всем уважении к “Бизнес-Варте” и всему тому, что она делает, я не могу понять привлечение к “громадському аудиту” Работнева В.Г. – чиновника со стажем, имеющего судимость за разглашение государственной тайны и непосредственное отношение к тому, что натворили и творят В. Омелян с Ю. Лавренюком. При министре Кирпе это лицо просто не пускали в министерство, а вот при полит-назначенцах и министрах-“непрофи” типа Омеляна с Лавренюком, он стал востребован. Неужели нельзя обойтись от подобных приспособленцев, согласных на все, лишь быть “у керма” – кормушки. Ведь есть же масса достойных специалистов. Ничего хорошего не стоит сейчас ожидать от того, кто ничего хорошего не сделал ранее. Это он “работал” с Омеляном и Лавренюком. Что он способен изменить после их ухода? НИЧЕГО.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *