Цілковитий грабунок. Представники бізнесу виступають категорично проти впровадження нового Порядку визначення плати за користування вагонами під час вантажних операцій

На засіданні Правління АТ «Укрзалізниця» 26 квітня поточного року був затверджений новий «Порядок визначення плати за використання вагонів під вантажними операціями». Планується, що даний документ вступить у дію з 1 серпня 2019 року. Його запровадження спричинить істотне подорожчання плати за користування вагонами під час завантаження/розвантаження вагонів. Очікуване подорожчання підвищить діючу на сьогодні оплату в 3-10 разів. За підрахунками фахівців, ця ініціатива дозволить АТ «УЗ» отримати додатково до 3 млрд грн на рік.

Новий порядок визначення плати містить наступні ключові ініціативи:

а) надання клієнтам АТ «УЗ» безоплатного (пільгового) періоду користування вагонами – 6 годин;

б) у період користування вагонами з 7 до 48 годин вантажовідправник зобов’язаний оплачувати погодинну ставку за користування вагонами, рівну плату за використання вагонів при транспортуванні вантажів (під час руху). При розрахунку плати у цей період у вартість оплати включається і пільговий період 6 годин.

в) починаючи з 49-ої години вантажовідправник зобов’язаний додатково компенсувати АТ «УЗ» втрату доходу через перенесення наступної вантажної операції. Ця компенсація розраховується з припущення АТ «УЗ», що наступна вантажна операція буде здійснюватися з перевезення вантажу на відстань 200 км і також компенсує повернення порожнього вагона.

До теми: Валерій Ткачов: 7 кроків для порятунку «Укрзалізниці»

Бізнес-спільнота виступає категорично проти затвердження нового Порядку визначення плати. Основні питання до даного документу:

1.Юридична невідповідність процедури перегляду тарифів АТ «УЗ».

Плата за користування вагонами перевізника під час вантажних операцій – НЕ Є вільно регульованим тарифом та НЕ МОЖЕ переглядатися у рамках реформи АТ «Укрзалізниці» з дерегуляції вагонної складової залізничного тарифу (реформи, що вступила в силу 19 лютого 2018 року). Вагони ЦТЛ та інших структурних підрозділів АТ «УЗ» є вагонами Перевізника (тобто природного монополіста – АТ «УЗ»), відповідно підлягають виключно державному регулюванню. Плата повинна переглядатися тільки шляхом зміни Тарифного керівництва за відповідною процедурою. Порушення цього пункту дає можливість звернутися зі скаргою до АМКУ та Міністерства інфраструктури або у судовому порядку вимагати його скасування.

2.Технологічна невідповідність введення плати за користування вагонами під вантажними операціями.

У всіх власників під’їзних залізничних колій укладено договір з АТ «Укрзалізниця» (ЄТП – Єдиний технологічний процес). У договорі ЄТП встановлено нормативний термін (НТ) на проведення всіх технологічних процесів під час вантажних операцій. Для кожного підприємства НТ встановлюються індивідуально в залежності від протяжності під’їзних шляхів, ємності і потужності вантажних фронтів підприємства тощо. За логікою, АТ «УЗ» не має взагалі стягувати плату за час знаходження вагонів на під’їзних коліях власника протягом нормативного терміну за ЄТП. Спочатку в Тарифному керівництві було передбачено тільки штрафні санкції за порушення (перевищення) нормативних термінів, але на сьогодні АТ «УЗ» стягує погодинну плату за користування вагонами за весь період.

3.Відсутність економічного обґрунтування підвищення вартості плати за користування вагонами під час вантажних робіт.

Будь-які тарифи, що встановлюються природним монополістом АТ «УЗ», зобов’язані містити у собі економічне обґрунтування (калькуляцію) своїх послуг, відповідати антимонопольному законодавству, затверджуватися уповноваженим державним органом.

Детальний аналіз нового «Порядку визначення плати за користування вагонами під вантажними операціями».

3.1. Період користування вагонами 0-6 годин – безоплатне (пільгове) користування вагонами.

Пільгові 6 годин безоплатного користування вагонами – це фікція, оскільки переважна більшість вантажовідправників не можуть фізично провести вивантаження вагонів і повернути рухомий склад АТ «УЗ» протягом даного періоду (загальний відсоток таких підприємств не перевищує 1% із загального числа вантажовідправників). При цьому, у АТ «УЗ» з’являється підґрунтя для зловживання на місцях при фіксуванні терміну користування вагонами. За корупційну винагороду співробітники АТ «УЗ» на вантажних станціях зможуть фіксувати пільговий (безоплатний) період користування для вантажовідправників, і це є суттєвим корупційним ризиком для менеджменту АТ «УЗ». Наслідки для АТ «УЗ» – недоотримання коштів за дану послугу і додаткова корупційна схема.

3.2. Період користування вагонами – 7-48 годин. Запроваджується ставка за користування вагонів під час вантажних операцій, що дорівнює ставці використання вагонів під час перевезення вантажів (під час руху). При терміні користування вагонів більше 7 годин, вантажовідправник зобов’язаний оплатити і період пільгового користування вагонами (6 годин). Наприклад, для вагона-зерновоза ця ставка складає – 1117 грн без ПДВ на добу. І тут приховане найцікавіше: під час знаходження вагона під вантажною операцією, АТ «УЗ» фактично не несе витрати з локомотивної тяги (амортизацію локомотива тощо), витрати з палива або електроенергії та інші витрати, що супроводжують переміщення вагонів. Вагони під час вантажних операцій перебувають на вантажних фронтах підприємства і єдині можливі витрати АТ «УЗ» під час надання цієї послуги – амортизація самого вагону. Таким чином, плата за користування вагонів під час вантажних операцій дорівнює платі за використання вагонів під час перевезення, що не має економічного обґрунтування.

Крім цього, є ще й такі негативні наслідки впровадження даної плати:

а) АТ «УЗ» втратить економічний стимул займатися прискоренням відправки вагонів з вантажем, оскільки під час знаходження вагона під вантажними операціями АТ «УЗ» отримує більший дохід, ніж при перевезенні вантажів.

б) Великі промислові підприємства мають велику протяжність під’їзних шляхів і розстановка вагонів по фронтах вивантаження/навантаження займає тривалий період часу (часові норми на проведення вантажних операцій зафіксовані у договорах з ЄТП (Єдиний технологічний процес), для кожного конкретного підприємства з урахуванням протяжності під’їзних шляхів. Ці великі промислові підприємства автоматично підпадають під штрафні санкції (компенсація перенесення наступної вантажний операції).

в) При формуванні маршрутних відправок прямих і з розпорошенням (збірні, ступінчасті маршрути), підприємства витрачають до 48 годин часу. Аналогічно при поверненні порожніх вагонів після вивантаження підприємствами (припортові термінали, великі промислові підприємства) формуються маршрути з порожніх вагонів. Період накопичення даного маршруту і видача маршруту АТ «УЗ» також відбуватися протягом 48 годин. При наявності ризику потрапити під штрафні санкції (більше 49 годин), підприємства будуть відмовлятися від процесу маршрутизації (укрупнення) відправок завантажених і порожніх вагонів. Висновок: Запровадження нового порядку вдарить по процесу маршрутизації відправок завантажених і порожніх вагонів.

г) Проведення вантажовідправниками здвоєних вантажних операцій (вагон вивантажується на фронті навантаження і потім завантажується наступним вантажем – найбільш ефективна вантажна операція для АТ «УЗ») також пов’язане з використанням вагону протягом близько 48-52 годин. Новий порядок визначення плати також негативно позначиться на кількості здвоєних операцій.

3.3. Період користування вагонами – 49 годин і більше. Запроваджується компенсації АТ «УЗ» втрати доходів через перенесення наступної вантажної операції. Компенсація проводиться з розрахунку доходу від запланованого наступного перевезення вантажу на відстань 200 км і доходу від повернення порожнього вагону. Для вагонів-зерновозів ця компенсація становить 6 767 грн на добу (крім добової плати 1 117 грн). Це взагалі економічний нонсенс. Природний монополіст АТ «УЗ» навмисно завищив можливу недоотриману економічну вигоду від перенесення наступної вантажної операції.

Навіть теоретично неможливо уявити, що АТ «УЗ» спроможне виконати наступну вантажну операцію протягом 1 доби у такому обсязі – здійснить транспортування завантажених вагонів на відстань 200 км і поверне порожні вагони. Наприклад, для зерновозів коефіцієнт повернення порожніх вагонів становить – 0,89 від відстані завантаженого рейсу. Таким чином, для рейсу на відстань 200 км, повернення порожнього складу – 178 км. АТ «УЗ» фізично не зможе здійснити транспортування вантажу на 200км і повернути порожній вагон на 178 км протягом 1 доби (загалом 378 км). Оскільки нормативний час руху вагонів мережею АТ «УЗ» становить 200 км на добу, а фактично дорівнює приблизно 85,1 км на добу (дослідження ЦТС).

Короткий аналіз нового «Порядку визначення плати за користування вагонами», запропонований АТ «УЗ», не витримує жодного економічного та юридичного аналізу. Запропоновані ставки не містять економічного обґрунтування.

Примітка: У формулі розрахунку плати за перенесення наступної вантажної операції АТ «УЗ» передбачено наявність коригуючого коефіцієнта (такого, що понижує чи підвищує) на розсуд менеджменту АТ «УЗ». Таким чином, у даному порядку передбачена ще одна корупційна складова для менеджерів АТ «УЗ» (можливість зменшувати плату за корупційну винагороду).

4. Макроекономічні наслідки введення в дію нового порядку визначення плати.

Подальше підвищення АТ «УЗ» вартості перевезення вантажів залізничним транспортом стимулює вантажовідправників переорієнтувати свої вантажі на альтернативні види транспорту (автомобільний, річковий). Підвищення вартості перевезення вантажів залізничним транспортом лише у 2018 році призвело до падіння загального обсягу перевезення вантажів АТ «УЗ» на 17,2 млн т (-5,1%). За останні 7 років з 2011-2018 рр падіння обсягів перевезення склало – 146,966 млн т (-31,31%), зокрема, через зростання вартості перевезення. При цьому, вантажні перевезення – це єдина прибуткова діяльність АТ «УЗ». У 2018 році вантажні перевезення АТ «УЗ» згенерували – 67,519 млрд грн доходу від реалізації послуг або 81% всіх доходів АТ «УЗ», забезпечили отримання операційного прибутку в розмірі +16,615 млрд грн.

5.Пропозиції щодо переформатування плати за користування вагонами під час вантажних операцій.

1) Встановити безкоштовний період користування вагонами, рівний нормативному терміну (НТ) вантажної операції у ЄТП для кожного підприємства.

 2) Після закінчення нормативного терміну (НТ) за ЄТП АТ «УЗ» має право застосувати штрафні санкції до вантажовідправника, що дорівнюватиме добовій платі за використання вагонів при транспортуванні вантажів (за весь період прострочення). Встановити дзеркальну відповідальність АТ «УЗ» за порушення термінів доставки вантажів залізницею, що дорівнюватиме добовій платі за використання вагонів під час перевезення вантажів (компенсувати весь наднормативний період доставки).

3) Повністю скасувати плату за компенсацію неотриманого доходу АТ «УЗ» через перенесення наступної вантажний операції, як економічно не обґрунтовану.

Сподіваюся керівництво АТ «Укрзалізниця» прислухається до думки бізнесу в цьому питанні та відкладе запровадження нового порядку.

До теми: Валерій Ткачов – голова робочої група «Вантажні залізничні перевезення»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *