Укрзалізниця підписала Меморандум про взаєморозуміння з німецькою компанією DB AG

05.02.2020 було підписано Меморандум про взаєморозуміння  між АТ «Укрзалізниця» та  DB AG, DB E&C (дочірня компанія DB AG).
Нижче наведу основні положення даного документу. 
Головною метою Меморандуму є чітке окреслення правил запланованої стратегічної співпраці між компаніями, розробка концепції та план розвитку АТ УЗ, а також надання управлінської та технічної підтримки Укрзалізниці. 
Конкретні дії та заходи будуть погоджуватися шляхом підписання додаткових договорів (після закінчення початкового етапу). 
Строк дії меморандуму – 3 роки. 
Також в документі окреслено етапи стратегічної співпраці. 
Початковий етап триватиме три місяці. Він включає в себе оцінку діяльності УЗ та розробку карти розвитку транспортних шляхів, та основі  технічного завдання від АТ «Укрзалізниця» оформлюється окремим договором. Перед укладенням договору на ці послуги DB E&C готові брати участь в конкурентному відборі при наявності інших бажаючих надати ці послуги УЗ. 
Наступний – етап реалізації. Він триватиме до 31.12.2020
Цей час відведений для підписання домовленостей між сторонами Меморандуму та деталізації/формалізації співпраці. На даному етапі є можливість залучення «релевантного досвідченого персоналу» DB E&C для реалізації карти реформ транспортних шляхів. 
Ще один з етапів – управлінський. Протягом 10-ти років DB E&C буде надавати АТ «Укрзалізниця» управлінську та іншу необхідну для проведення реформ підтримку. 
Співпраця компаній буде реалізовуватись виключно на матеріально-технічній базі Укрзалізниці та в рамках діючого законодавства. 
Також введене визначення «координатор впровадження Меморандуму» – особа, яка буде курувати впровадження та звітувати перед обома сторонами договору. 
Найцікавішим пунктом став 5.3. В ній сказано, що жодна зі сторін не несе відповідальності перед іншою за прямі та опосередковані збитки, втрату прибутку та бізнес-можливостей,  окрім умисних мотивів/провини та шкоди здоров’ю! 
Але найважливішим є те, сторони можуть абсолютно в будь-який момент припинити співпрацю, письмово попередивши іншу сторону за місяць до розірвання договору. 
І ці два останні пункти є найбільш неоднозначними та наштовхують на певні підозри. 
А тепер трішки про те, що отримають підписанти Меморандуму.
Deutsche Bahn AG отримає додаткову важтажну базу більш як 300 млн тон ( на даний момент DB перевозить близько 270 млн тон вантажів) та додатковий пасажиропотік близько 150 млн пасажирів. Також німецька компанія при модернізації української залізниці отримає можливість завантажити замовленнями свої виробничі потужності і зможе отримати контроль за транзитними потоками (можливо, компанія спробує відновити транзит з РФ до ЄС) та над одним із найбільших ринків транспортування вантажів і пасажирів. 
Разом з цим, німецька компанія отримає в управління залізницю протяжністю в 19,7 тис км, а це одна із найбільших в Європі!
Що ж стосується АТ «Укрзалізниця», то компанія отримає ряд переваг:
1. Економічна:
  • Прямі інвестиції. Як від самого Deutsche Bahn , так і від інших інвесторів, які при наявності німецького менеджменту будуть більше довірити АТ УЗ.
  • Доступ до європейського фінансового ринку позик (низька вартість фінансових ресурсів).
  • Деполітизація. УЗ перестануть керувати декілька політичних та фінансово-виробничих груп з особистими меркантильними інтересами.  
  • Можливість отримання прямих дотацій з держбюджету України на модернізацію залізничної інфраструктури (це буде основною вимогою німецього менеджменту до КМУ
  • Можливість проведення непопулярних кризових заходів в АТ «Укрзалізниця» (скорочення штату та МЗС, позбавлення від непрофільних активів). 
  • Реальна боротьба з корупцією.
  • Зміни в тарифній системі АТ УЗ, припинення субсидіювання пасажирів та деяких вантажів

2. Технологічна: 

  • Нові технології та ІТ-рішення.
  • Сучасний інструментарій в організації та управлінні процесу перевозок. 
  • Інтеграція в європейську транспортну систему. 
 
Особисто я припускаю, що існує ще таємна частина Меморандуму, про яку ми не дізнаємось. 
Проте в цілому, ще зарано робити якісь висновки стосовно факту даної співпраці, оскільки це лиш рамковий документ. 
На скільки глибокою буде співпраця ? 
Функцією персоналу DB E&C буде консультація, чи безпосереднє керування Укрзалізницею ? 
Яким чином це вплине на вітчизняний бізнес ? 
Питання поки лишаються відкритими…
Все це буде вирішуватись протягом 3-х місяців, але закріпиться договором аж в кінці 2020-го року… 
Проте, я маю надію, що даний формат співпраці принесе лише користь, та хоч частково виправить проблеми АТ УЗ, які на сьогодні присутні в компанії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *