ТОП-5 маніпуляцій ПАТ «Укрзалізниця» з розміром тарифів – В.Ткачов

Те, що українська логістика зернових вантажів є, м’яко кажучи, недосконалою і катастрофічно відстає від темпів розвитку ринку, – ні для кого не є секретом. Усі проблемні питання озвучено, так само як і можливі варіації способів їхнього вирішення. При цьому, як показує практика, з початку 2018/19 МР ситуація із залізничною логістикою ще більше погіршилася. Навіть роблячи знижку на високу завантаженість будь-якого виду транспорту в піковий період сезону, ясно одне – корінь проблеми криється глибше. Останньою краплею для учасників зернового ринку стало четверте в ц.р. підвищення тарифів. Причому, згідно з даним рішенням ПАТ «Укрзалізниця» від 9 жовтня ц.р., добова ставка за використання вагонів-зерновозів зросла одразу на 48%, а за рік транспортування залізницею зернових вантажів подорожчало майже у 2 рази. А єдиним виправданням, яке звучить із боку представників УЗ, є констатація факту, що, незважаючи на зростання тарифів, перевезення інвентарним парком залишається більш дешевим у порівнянні з приватним.

В силу того, що, незважаючи на велику кількість засідань комітетів, звернень на зустрічах і профільних конференціях, питань до керівництва УЗ, як і раніше, більше, ніж відповідей, а ринок повинен продовжувати функціонувати – нещодавно було прийнято рішення про створення міжвідомчого штабу з контролю за залізничними перевезеннями аграрної продукції.

При цьому на даний час абсолютно не ясно, яким буде склад комітету, та чи не стане це ще одним псевдоорганом для створення ілюзії боротьби з корупцією і монополією в Україні.

Отже, поставити правильні питання та розставити потрібні акценти в цьому складному питанні, а також розібратися в структурі тарифоутворення УЗ нам допоміг Валерій Ткачов – голова робочої група «Вантажні залізничні перевезення».

 

– Валерій, поділіться своєю думкою щодо низки підвищень тарифів в УЗ. На які аспекти в даному питанні варто звернути увагу учасникам українського зернового ринку?

– Підвищення залізничних тарифів для вантажних перевезень сьогодні є топовою новиною для клієнтів ПАТ «Укрзалізниця». За останні 12 місяців державний монополіст – ПАТ «УЗ» – 4 рази здійснював підвищення вартості транспортування вантажів залізницею. Причому, провівши в лютому 2018 р. реформу з дерегуляції вагонної складової залізничного тарифу, УЗ отримала в своє розпорядження майже неконтрольований механізм підвищення вартості транспортування (шляхом перегляду добової вартості використання вагонів загального парку та зміни різних коефіцієнтів).

Клієнти ПАТ «УЗ» у такій ситуації змушені терпляче приймати чергове підвищення вартості транспортування або шукати альтернативні способи перевезення своїх вантажів. За даними Держстату України, за період січень-вересень 2018 р. обсяги транспортування зерна та продуктів помелу залізницею порівняно з попереднім 2017 р. скоротилися на 14% – до 22,9 млн. тонн.

Але систематичне підвищення залізничних тарифів – це далеко не весь інструментарій, який використовує УЗ, щоб збільшити власний дохід від вантажних операцій.

Я б порекомендував учасникам зернового ринку України звернути увагу на інші приховані механізми, за допомогою яких ПАТ «Укрзалізниця» підвищує фактичну вартість транспортування вантажів для своїх клієнтів. Іноді ці механізми суперечать простій логіці, а деякі навіть ставлять під сумнів математичні закони…

 

Маніпуляція №1. План формування вантажних поїздів

 

– Яким чином ПАТ «УЗ» розраховує відстань транспортування вантажів для своїх клієнтів?

– У цьому питанні, на мою думку, криється маніпуляція №1. План формування вантажних поїздів – це встановлений ПАТ «Укрзалізниця» маршрут руху вантажних поїздів залізницею. При цьому дуже важливим моментом є той факт, що маршрут руху вантажних поїздів за планом формування (встановлено УЗ) майже завжди значно довший за найкоротший шлях до станції призначення і відрізняється від фактичного маршруту руху вантажних поїздів УЗ .

Пропоную на прикладі розглянути маршрут руху вантажних поїздів із залізничної станції Гребінка ПІВД залізниці (код 428300) до залізничної станції Чорноморська (для ОПЗ) ОД залізниці (код 424403). Вантаж – насіння соняшнику.

Рис. 1. План формування/найкоротший шлях

/var/folders/02/h1vzn995139_15gn5kq0dbxw0000gn/T/com.microsoft.Word/WebArchiveCopyPasteTempFiles/4wAAAAASUVORK5CYII=/var/folders/02/h1vzn995139_15gn5kq0dbxw0000gn/T/com.microsoft.Word/WebArchiveCopyPasteTempFiles/umH8MAAAAAElFTkSuQmCC

Рис. 2. Фактичний маршрут транспортування

/var/folders/02/h1vzn995139_15gn5kq0dbxw0000gn/T/com.microsoft.Word/WebArchiveCopyPasteTempFiles/vYJKo8eZfbMAAAAASUVORK5CYII=