Поспіх, непрофесіоналізм чи свідоме додаткове навантаження на бізнес?

Турбо-режим, у якому зараз працює сьогоднішня Верховна Рада України, не може не викликати повагу щодо бажання вирішити питання, які накопичувалися роками. Але водночас квапливість у прийнятті рішень несе у собі ряд ризиків. Їх можуть не усвідомлювати більшість громадян, але професійна спільнота висловлює стурбованість стосовно певних перекосів у текстах законопроектів. І її варто чути. Загалом, цікава ситуація, коли експерти і професіонали не встигають якісно пропрацювати подані законопроекти, а депутатів, більшість з яких не володіють глибиною проблем , що обговорюються, нічого не насторожує.

Сьогодні у парламентському Комітеті з питань транспорту та інфраструктури розглядається законопроект № 1193 «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення їх у відповідність із законодавством Європейського Союзу у сфері перевезення небезпечних вантажів», який вже нещодавно був відкликаний, а зараз був поданий знову. Начебто у доопрацьованому вигляді.

І цей законопроект з красивою назвою, що наче не має викликати засторог, насправді містить у собі не просто некоректні норми, а прямо суперечить іншим законам України, посилює регуляцію бізнесу та створює можливість для корупційних схем.

За словами директора швейцарської компанії Risoil S.A., бізнес-омбудсмена ГО «Бізнес-Варта» Шоти Хаджишвілі, невідомо, чим керуються народні обранці, коли пропонують на розгляд парламенту подібні законопроекти. Адже положення цього документу передбачають, що суб’єктами перевезення небезпечних вантажів мають бути визнані усі (!) учасники таких перевезень. Не лише перевізник, але й вантажовласники, вантажоотримувачі, експедитори, стивідори та й, загалом, усі особи, які тим чи іншим чином пов’язані з перевезенням, скажімо, шроту і жмиху. Тобто, усіх їх буде зобов’язано проходити спеціальне навчання, медичні огляди тощо. 

І це обов’язково негативно позначиться на бізнес-кліматі країни. Виконавчий директор «Асоціації морських агентств України» Ксенія Підручна підкреслює, що законопроект встановлює додаткові регуляторні бар’єри у вигляді обов’язкового ліцензування та страхування усіх учасників перевезення небезпечних вантажів. При цьому документ не відповідає Господарському кодексу України, який має використовуватися як першочерговий у питанні перевезення вантажів.

Навіщо, скажімо, встановлювати обов’язкове проходження медогляду осіб, які працюють виключно із документами і надавати можливість для «Укртрансбезпеки» їх перевіряти? Хіба це не додаткове безпідставне регуляторне навантаження на суб’єктів господарської діяльності? І таких норм, які суперечать політиці дерегуляції бізнесу в Україні, вистачає. 

Виконавчий директор Всеукраїнської асоціації «Морська освіта»  Ілля Тихоновтакож переконаний, що немає підстав для запровадження нових регуляторних норм, адже на підприємствах відповідно до ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» вже повинна функціонувати система управління охороною праці. А якщо з’явиться додаткове навчання та медобстеження для великої кількості працівників, то це перетвориться на чергову «годівничку» для нечистих на руку чиновників з певних відомств.

Нова влада активно декларує намагання зробити господарську діяльність у державі привабливою для внутрішніх та зовнішніх інвесторів. Але законопроекти на кшталт 1193 є абсолютно полярними до цих намагань. Приведення норм нашого законодавства до вимог Європейського Союзу – необхідне. Адже це наше пряме зобов’язання перед євроспільнотою. Але у першу чергу влада і народні депутати мають думати про зобов’язання перед тими громадянами, які їх обирали. Перед тим бізнесом, який формує сьогодні державний бюджет, створює робочі місця і платить податки. Відтак, абсолютно необхідно, не поспіхом гнатися за кількістю прийнятих законів, а зосередити активну фазу роботи на їхній якості та враховувати наслідки їхнього прийняття. Для цього потрібний постійний діалог з професійною спільнотою, яка, зрештою, значно краще знає, як має працювати та чи інша галузь.

У тому вигляді, у якому законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення їх у відповідність із законодавством Європейського Союзу у сфері перевезення небезпечних вантажів» опублікований зараз на сайті парламенту, його прийняття не відповідатиме інтересам держави і бізнесу та несе в себе значну кількість корупційних чинників.

1 про “Поспіх, непрофесіоналізм чи свідоме додаткове навантаження на бізнес?”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *