Андрій Наход: Неприпустимо жертвувати безпекою заради примарної дерегуляції

Що важливіше: легкість ведення бізнесу, чи максимальна захищеність цього ж бізнесу від рейдерських атак? Відповідь однозначна – важливо і те, і друге. І тут важливо усвідомити, що жодним чином не можна жертвувати одним заради іншого.

Українські реалії останніх років свідчать: бізнес не є захищеним. Незалежно від форми власності, від юридичної підготовленості, навіть, від розмірів та приналежності іноземним інвесторам.

До теми: Мін’юст і відновлене право: хочу – даю, хочу – забираю

І поки не зрозуміло, як запропоновані новими законотворцями зміни, зокрема, щодо державних реєстраторів та нотаріусів, можуть зупинити рейдерство. Чомусь серед «спеціалістів» поширена думка, що рейдерство в Україні не є критичним. Принаймні, так свідчать статистичні дані, на які посилається «антирейдерська» Комісія Мін’юсту. Тому вони вирішили зосередитися в основному на питанні легкості ведення бізнесу.

До теми: Чому радість не повна, якщо вас «відновили в реєстрі».

Але статистичні дані «Бізнес-Варти», наша практична робота протягом вже двох років яскраво вказують на помилковість позиції Міністерства юстиції. Так, спрощення процедури переходу прав на частки в підприємствах України спростить ведення бізнесу. Але, водночас, це буде потужним ударом по безпеці його ведення.

Вже сьогодні доволі просто можна залишитися без свого майна та підприємства, просто – отримати роки судової тяганини, просто – втратити життя і здоров’я. То ж, можливо, треба у першу чергу змінювати це?

Лише два доволі «свіжі» випадки. У лапках, тому що рейдерство не припиняється в країні ані на день. Для злочинців немає вихідних, робочого часу, навіть, державних свят.

Мова йде про справи СФГ «Кондратюка» та СТОВ «Карат плюс». В обох справах є загиблі. В обох слідство триває надзвичайно повільно і з такими дивовижними поворотами, що є всі підстави вважати, що особливої зацікавленості у їхньому швидкому завершенні немає.

До теми: Ще одна смерть у ще одній справі. Не виключаю, що і до нас може скоро дійти «черга»

До теми: “Бізнес-Варта” закликає президента взяти справу СФГ “Кондратюка” під особистий контроль

Зокрема, по СФГ «Кондратюка» з незрозумілих причин справи щодо злочину державного реєстратора та щодо рейдерського захоплення не об’єднані в одне провадження. Мета? Не знаємо, але можемо припустити, що задля того, аби покарати лише виконавця, а не замовника.

До теми: Кривава боротьба за збільшення земельного фонду

По СТОВ «Карат плюс» – вбивцю, який зізнався у скоєнні злочину… взагалі відпускають. На сьогодні він під вартою, але лише після того, як вдалося надати розголосу. І знову ми не бачимо збоку відповідних органів особливого бажання встановити і покарати замовників.

Досвід нашої роботи показує: подібні справи потихеньку «зливаються» прокурорами і слідчими і не доводяться до кінця. Змінюються обставини, прокурори, слідчі, свідки або зникають або дають інші покази. А непокаране зло – повертається. Відчуття безкарності провокує нові злочини.

Сплеск захоплень активів можливо локалізувати і звести до мінімуму, якщо до відповідальності будуть притягувати замовників злочину – вигодоотримувачів. Хіба важко їх встановити, коли підприємства переписуються на конкретних осіб? Питання риторичне.

Ці злочини мають бути визначені виключно як важкі, і за них має бути встановлено жорстке покарання.

Крім того, необхідно надати слідчим, прокурорам, слідчим суддям ширші можливості у розслідуванні таких злочинів та надати інструкції до усіх дій. Водночас, варто «зарегулювати» їхню діяльність та запровадити відповідальність за порушення строків розслідування та ігнорування визначеного порядку та послідовності дій (щоб не було широкого діапазону для підготовки «відписок»).

До теми: Відповідальність недоторканних? Заява про злочин міністра юстиції – перша. Далі буде. Ми пояснили чому.

Маємо визнати, що у державі на сьогодні існує потреба в максимальній врегульованості порядків та процедур, які стосуються переходу прав на майно та активи. У країні вкрай низька юридична грамотність громадян і часто, навіть, бізнесу щодо захисту своїх прав та інтересів.

Зрозуміла і покрокова врегульованість ускладнить діяльність рейдерів і захистить бізнес-середовище та громадян. Це не означає, що ми виступаємо проти роботи щодо полегшення ведення бізнесу. Навпаки, це також є одним із завдань «Бізнес-Варти». Але підприємці ніколи не погодяться на те, що через полегшення певних процедур вони стануть більш беззахисними.

До теми: Повідомлення про вчинення злочину міністром юстиції України

І у першу чергу в них з’явиться надія, що держава піклується про їхній захист, коли побачать, як йдуть під суд та отримують покарання реальні замовники рейдерських атак. Коли відповідальність стане невідворотньою і суворою.

До теми: Підписи бізнесу, юристів і експертів під заявою про злочин міністра юстиції – справжня оцінка його роботи

А тоді, коли замовників почнуть притягувати до відповідальності, а разом із ними усіх, хто їм сприяв, тоді явище рейдерства почне зникати саме по собі. І тоді вже не буде потреби зарегульовувати насправді прості дії щодо майна та активів, бізнесу буде легко працювати, бо вони знатимуть, що захищені державою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *