Андрій Наход: «Активізація боротьби з рейдерством… Далі буде?»

Звідки взялися «чорні» реєстратор та нотаріуси в останні чотири роки? Чому про ці явища ми практично не чули до 2014 року? Чому так довго правоохоронна система країни, разом із Службою безпеки України та Генеральною прокуратурою так і не спромоглися встановити закон і порядок у сфері захисту бізнесу від незаконних та злочинних заволодінь?

Міністерство юстиції України постійно рекламувало свою мегареформу у сфері державної реєстрації бізнесу та власності, а паралельно поліцейські зведення та ЗМІ майоріли повідомленнями про чергові рейдерські захоплення.

При цьому прокуратура та чиновники різних рівнів називали ці захоплення корпоративно-господарськими спорами та фактично не фіксували рейдерство, як окремий вид злочину. Діючи таким чином фактично проти національної безпеки держави.

Максимум на що були здатні, так це скликати засідання міжвідомчої антирейдерської комісії чи антирейдерського штабу при обласній державній адміністрації і пожуритися та висловити занепокоєння масштабами дій зловмисників.

Тобто, за твердженням Мін’юсту і прокуратури, рейдерства у державі не має. При цьому в Україні з 2016-17 рр масово з’являються антирейдерські комісії та штаби… Навіщо? А насправді тому, що рейдерство не просто було і є, а воно процвітає. Інше питання – ефективність цих комісій і штабів, які замість того, щоб належно протидіяти та попереджати злочини, обговорювали події, радилися як бути і максимум – давали рекомендації правоохоронцям. З огляду на масштаби рейдерства та на рівень чиновників, які беруть участь у злочинних схемах, цього абсолютно недостатньо.

До теми: Ольга Матвіїва: Реєстрація Повідомлення про злочин міністра юстиції – сигнал для тих, хто прийде йому на зміну

Тобто створювалась видимість активної боротьби з рейдерством, але при цьому жодного замовника рейдерської атаки покарано не було. Таких навіть не встановлювало слідство. Щонайбільше – позбавляли реєстратора-злочинця доступу до реєстру… місяців так на 4.

Події останніх місяців у сфері протидії рейдерству дають привід для стриманого оптимізму в очікуванні дієвих заходів у боротьбі з подібними злочинами.

Насправді, у цій сфері є над чим працювати задля вироблення механізмів реального правового захисту бізнесу збоку держави та повноважних структур. Потрібні чіткі зміни до законодавчих актів та превентивних методик. Варто зосередити увагу правоохоронців, як на розслідуванні уже вчинених рейдерських атак, так і на поверненні власникам вкрадених активів.

Дуже детального вивчення потребують уже міцно сформовані злочинні групи, які «працюють» у цій сфері, атакуючи бізнес. До цих груп входять державні реєстратори, юристи, приватні виконавці, нотаріуси, правоохоронці, керівники прокуратури тощо. Усі вони тісно пов`язані з представниками кримінального світу.

Останні рапорти правоохоронців і спецслужб рясніють від зведень про масові викриття та затримання держаних реєстраторів, нотаріусів та виконавців. Мало не щодня викривають якогось чергового державного реєстратора чи приватного виконавця. Це, звісно, є позитивом і не може залишатися поза увагою бізнесу та профільних правозахисних організацій. Адже нарешті у діях рейдерів і державних реєстраторів побачили злочин, і наче розпочали реальні заходи із припинення цього явища.

До теми: Звернення ГО “Бізнес-Варта” до Президента України щодо ситуації із рейдерством в країні

Але повернуся до питань, які я поставив на початку допису. Чому цього всього не бачили, не фіксували раніше? Рік чи два тому? Де гучні викриття та затримання тих часів?

Громадська організація «Бізнес-Варта» разом із народними депутатами, які входять до неї, на усіх прес-конференціях, брифінгах у Верховній Раді, круглих столах говорили про рейдерство та злочини проти економіки країни. На форумах, організованих «Бізнес-Вартою», юристи та адвокати детально розповідали, як працюють злочинні схеми, звідки вони з`явились у державі, хто за ними стоїть. З прізвищами та іменами. Описували збитки та репутаційну шкоду країні від такого стану речей у бізнес-середовищі країни.

На кожному з форумів ми пропонували і наголошували на необхідності змін до законодавства, про необхідність розробки особливого процесуального порядку розслідування таких злочинів. За результатами наших заходів ми надсилали розгорнуті звернення з пропозиціями до усіх зацікавлених та уповноважених структур. Просили і вимагали почати діяти і захистити бізнес.

Зараз відчувається, що завдяки, зокрема, нашій роботі, той камінь зрушено з місця.

Звідки взялись недобросовісні держані реєстратори та комунальні підприємства? На послуги таких інституцій з «чорним» режимом роботи був і є попит серед замовників рейдерських атак та їхніх кінцевих вигодонабувачів.

До теми: Повідомлення про вчинення злочину міністром юстиції України

Звісно, цьому сприяла законотворча діяльність Мін’юсту та профільного міністра (дуже чекаємо результатів розслідування збоку Державного бюро розслідувань злочинів міністра юстиції, Повідомлення про які ми подавали), яка повністю підтримувала та прикривала роботу цих «чорних» реєстраторів та нотаріусів.

До теми: Рейдерство через Мін’юст: кримінал, що подається як корпоративні спори та цивільно-господарські відносини

Також сприяла рейдерству і прокурорсько-правоохоронна система, керівники якої просто гальмували та в’язали розслідування таких злочинів (особливо це відчутно на місцях: в областях та районах). Це проявлялося у запізнілій реєстрації злочинів, у затримках початку розслідування, у несвоєчасних заходах забезпечення кримінального провадження, що призводило до розвитку злочину і перепродажі активу. А ще ж були реєстрації рейдерства за іншими статтями, штучне роз’єднання справ під час розслідування, запізнілі слідчі дії тощо.

Окрема увага судам. Без них не відбувається практично жодної рейдерської атаки. Навіть такі прості речі, як реєстрація судового рішення у відповідному реєстрі, не відбуваються належним чином. У свою чергу це сприяє появі ухвал, яких не існує, або ухвал за існуючими номерами, але з іншим текстом. Варто вказати і на відверто проплачені судові рішення, та дивні призначення одних і тих самих суддів на розгляд рейдерських справ.

А режим роботи, скажімо, Печерського суду міста Києва? Клопотання адвокатів лежать у суді місяцями! Це при тому, що строк розгляду клопотання – 72 години. Від цього страждають потерпілі, які прагнуть захистити свої права, та наноситься суттєва шкода досудовому розслідуванню. На скарги суд не реагує і виправдовується завантаженістю.

Але чому бізнес та громадяни мають страждати через неможливість суду та його апарату забезпечити належну роботу та вчасний розгляд справ? Це завдання держави, яке не має лишитись поза увагою нового керівництва країни та парламенту.

Ще однією законодавчо неврегульованою дірою для маніпуляцій з майном та активами є Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). На сьогодні дану структуру здебільшого використовують для легалізації рейдерської атаки та майна, набутого злочинним чином. І їх дивним чином оминає увага прокурорів та спецслужб, хоча в АРМА чиниться процесуальний хаос.

До теми: Адвокат «Бізнес-Варти» Андрій Наход: АРМА – «чорна діра» речових доказів

І ще. Звісно, арешти реєстраторів і їх засудження дещо відіб’ють бажання далі вчиняти злочини у сфері злочинного заволодіння бізнесом, майном та активами, але чи вирішать вони проблему? Адже завжди були, є і будуть замовники подібних злочинів. Саме вони через первинну злочинну дію держаного реєстратора чи нотаріуса отримують актив чи майно.

І сьогодні замовників правоохоронці не притягують до відповідальності. Більше того, після певних маніпуляцій замовників – кінцевих вигодонабувачів називають добросовісними правонабувачами.

І чомусь саме на законного власника покладається місія повернути своє майно через десятки судів, а при цьому прокуратура зазначає, що немає кому пред’явити підозру за рейдерську атаку, хоча у реєстрі вказане прізвище і ім’я того, хто через злочинну реєстраційну дію набув у злочинний спосіб майно чи актив.

Дуже хочеться, щоб масові рейди проти державних реєстраторів і нотаріусів, активізація спецслужб і поліції не стали косметичною відмазкою, а призвели до притягнення реальних осіб до відповідальності. Осіб, які цей злочин замовили та реалізували через ланцюг реєстраційних дій, судів, виконавчих проваджень та кримінальних справ. Сьогодні вони поза увагою правоохоронців і спецслужб.

Хочу наголосити новим керівникам країни, парламенту та майбутнім керівникам поліції, прокуратури, СБУ, НАБУ, ДБР та суддям: доцільно створити спеціальну комісію, яка напрацює зміни та методичні рекомендації для роботи правоохоронцям у боротьбі з рейдерством. Ці рекомендації мають мати чіткі строки виконання і чітко визначену відповідальність за недопрацювання чи непрофесіоналізм.

«Бізнес-Варта» такі напрацювання має та активно працює з ними у конкретних кейсах та справах. Ми готові надати їх для роботи такого роду комісії, про необхідність створення якої ми неодноразово вже наголошували у відповідних зверненнях, зокрема, й до новообраного Президента України. Чекаємо на те, що нас почують. Адже рейдерство разом з іншими економічними злочинами є прямої загрозою національній безпеці держави.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *