Відновлення законних прав «Укрлендфармінгу»: від нового Мін’юсту чекаємо нових підходів і рішень!

Громадська організація «Бізнес-Варта» у своїй діяльності дуже часто стикається із Комісією Мін’юсту з розгляду скарг на дії державних реєстраторів. В основній своїй масі справи стосуються агропідприємств та їхніх прав на користування земельними ділянками.

Усі ці підприємства здебільшого є постраждалими від рейдерських атак на їхні активи та права. Практично у кожному випадку перереєстрація через недобросовісних чи «чорних» реєстраторів є важливою складовою великої схеми із судовими рішеннями, арештами, банкрутствами та перепродажами. Без реєстраторів, акредитованих Міністерством юстиції та згаданої Комісії практично ніколи не обходиться у справах, що пов’язані з протиправними заволодіннями майном підприємств.

 «Бізнес-Варта» тривалий час співпрацює із КзОВ «УКРЛЕНДФАРМІНГ ПЛС» у напрямку захисту активів від незаконних дій сторонніх осіб та тиску з боку контролюючих органів.

Прозорість роботи даного підприємства та його підходи до ведення справ, а саме, відповідальність за свою діяльність та відкритість активів для контролюючих органів, є тонким місцем, яким користуються зловмисники.

Відзначу, що «Укрлендфармінг» – один з лідерів сільськогосподарського виробництва в Україні. Компанія управляє понад 300 підприємствами у 600 населених пунктах України і є одним з найбільших платників податків у країні та потужним роботодавцем.

І водночас підприємство потерпає від протиправних заволодінь активами холдингу. Якраз через те, що певні державні органи та посадовці різних служб відверто зловживають своїми обов’язками.

Мова йде про вже наболілі всій країні схеми попереднього керівництва Мін’юсту (які, на жаль, продовжують діяти і сьогодні), викривлені та недосконалі норми законодавства, недобросовісних чиновників, зав’язаних на корупцію посадовців, суддів, державних та приватних виконавців, арбітражних керуючих тощо. Саме через них навіть таке масштабне підприємство, як «Укрлендфармінг» часто стикається із ситуаціями, які потребують активних дій із захисту своїх активів від сторонніх посягань.

Класично, як і багатьох випадках, внаслідок протиправних дій державних реєстраторів припинено права оренди за ПАТ «Браїлівське», єдиним власником якого є «Укрлендфармінг». Встановити замовника таких дій нескладно, адже чітко зрозуміло, хто отримав права на землю компанії.

ПАТ «Браїлівське» – сільськогосподарське підприємство. Його виробництво передусім здійснюється на земельних ділянках, орендованих товариством у фізичних осіб, що є основним активом підприємства.

Через певні маніпуляції підприємство було введено у процедуру банкрутства. І під час цієї процедури розпочались дії, що призвели до втрати частини основного активу – права оренди на земельні ділянки. Стандартно ці дії були проведені всупереч чинному законодавству про банкрутство та відновлення платоспроможності боржника.

Історія банкрутства ПАТ «Браїлівське» тягнеться ще з 2015 року, при чому дії по банкрутуванню ПАТ сторонніми особами були спрямовані саме на заволодіння його активами і потребують уваги правоохоронців та прокуратури, про що «Бізнес-Варта» заявить в подальшому у відповідних зверненнях та заявах.

В лютому 2017 року Комітетом кредиторів ПАТ «Браїлівське» прийнято рішення щодо укладення у справі про банкрутство мирової угоди, що передбачає відстрочення виплати всіх зобов’язань боржника на три роки з моменту її укладення та повне погашення до кінця 2020 року.

Надалі ухвалою Господарського суду від 20  травня 2019 року розпорядника майна зобов’язано провести збори комітету кредиторів, на яких розглянути питання щодо внесення змін до мирової угоди, у зв`язку зі змінами в складі кредиторів боржника і у разі схвалення змін надати її на затвердження суду.

Відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерне товариство не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів публікує в офіційному друкованому органі повідомлення про проведення загальних зборів.

На початку червня 2019 року стало відомо про відсутність такої інформації та про те, що зборів акціонерів проведено не було. Це викликало обґрунтоване занепокоєння у голови комітету кредиторів та єдиного власника значного акціонера ПАТ «Браїлівське» – компанії «Укрлендфармінг».

З метою перевірки фінансово-майнового стану підприємства, підготовки до зборів кредиторів, перевірки наявності нерухомого майна, основних засобів виробництва, «Укрлендфармінг» отримало інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна.

І з цієї довідки було встановлено відсутність значної кількості записів про реєстрацію права оренди земельних ділянок (паїв) за ПАТ «Браїлівське» у порівнянні з їхньою кількістю, зазначеною у попередній довідці, що знаходиться у матеріалах господарської справи.       

При отриманні інформації з Реєстру речових прав на нерухоме майно, було встановлено, що основними підставами припинення права оренди за ПАТ «Браїлівське» та подальшої перереєстрації на інших юридичних осіб є додаткова угода до договору оренди землі про дострокове його припинення.

Однак, у порушення вимог чинного законодавства державні реєстратори при проведенні державної реєстрації речового права за договорами оренди землі, які нібито укладенні з ПП «Агро-Вілам», ТОВ «Старком-Агро», ТОВ «Агросервіс Білківці», ТОВ «Лемешівка Агро Плюс», ТОВ «Поділля Латінвест» здійснили реєстрацію договорів оренди без дотримання вимог передбачених законом. Вони не отримали документи та відповідну інформацію щодо наявності угод про дострокове припинення договору оренди землі з ПАТ «Браїлівське», наявності відповідних повноважень наданих представникам юридичної особи,  наявності належних документів що посвідчують виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації.

Окрім того, при проведенні державної реєстрації оскаржуваних рішень, реєстратори прийняли рішення без наявності необхідних оригіналів документів передбачених п.п. 3, 6, 8, 14 ч. 1 ст. 27 Закону України №1952-IV або завірених у визначеному законодавству порядку їх копіях. Оскільки ані ПАТ «Браїлівське», ані власники земельних ділянок не надавали державному реєстратору оригінали зазначених документів та не завіряли їхні копії.

Ми встановили, що з приводу таких протиправних реєстраційних дій держаних реєстраторів, зацікавленими сторонами було подано скарги до Комісії з розгляду скарг на дії державних реєстраторів при Мінюсту. При цьому скаргу, з мотивацією, яка виглядає формальною та штучно притягнутою, було повернуто скаржнику, що унеможливило захист прав у передбаченому законом адміністративному порядку.

До теми: Мін’юст і відновлене право: хочу – даю, хочу – забираю

Отже, видається очевидним факт, що через фактор значної формалізованості скаржники, постраждалі від дій державних реєстраторів, не мають змоги оперативно поновити свої порушені права. Це наштовхує на думку про стороннє втручання у роботу Комісії та впливу на її роботу в частині опрацювання скарг щодо зазначених дій реєстраторів.

До теми: Рейдерство через Мін’юст: кримінал, що подається як корпоративні спори та цивільно-господарські відносини

В першу чергу від таких дій державних реєстраторів страждають пайовики господарства, які по суті через маніпуляції стали орендодавцями у інших агропідприємств, при тому що мають дійсні угоди із ПАТ «Браїлівське».

КзОВ «Укрлендфармінг ПЛС» звернулось до «Бізнес-Варти» з описом обставин справи пов’язаної із банкрутством ПАТ «Браїлівське» та скаргами щодо дій державних реєстраторів щодо реєстрації прав оренди земельних ділянок, які перебували в оренді ПАТ. Адже рішення реєстраторів є відверто незаконним, воно порушує права «Укрлендфармінгу».

Зважаючи на значний спротив та часто повне несприйняття позиції КзОВ «Укрлендфармінг ПЛС» при розгляді інших скарг по різних кейсах, у підприємства є обґрунтовані побоювання щодо об’єктивності та неупередженості Комісії Мін’юсту з розгляду скарг на дії державних реєстраторів.

Сьогодні анонсовано нову генерації Комісії та нові підходи до розгляду скарг на дії державних реєстраторів, які побудовані на законності та верховенстві права і ефективному захисті прав постраждалих від дій державних реєстраторів. Можна сподіватися на швидке та ефективне поновлення прав ПАТ «Браїлівське» на користування земельними ділянками, і на те, що сьогодні критерії оцінки питань щодо задоволення чи відхилення скарг постраждалих не ґрунтуватимуться на зв’язках із керівництвом міністерства та їхніми посередниками.

До теми: Андрій Наход: «Активізація боротьби з рейдерством… Далі буде?»

«Бізнес-Варта» закликає Комісію при розгляді скарги «Укрлендфармінгу» керуватися духом законності, а не формалізмом та упередженістю, як це було раніше. Зі свого боку ми готові до активної співпраці, аби якнайшвидше були поновлені законні права одного з найбільших платників податків та роботодавця в Україні. Критично неприпустимо, щоб соціально відповідальний бізнес загальнодержавного масштабу не знаходив розуміння та підтримки з боку державних та контролюючих структур.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *