Закриття МЗС – фінансові махінації «Укрзалізниці» чи шлях до стабілізації економічного стану залiзницi?

На сьогодні питання закриття малодіяльних залізничних станцій стало болючою точкою для вітчизняного бізнесу. Великі підприємства змушені скорочувати штат робітників і закривати цілі елеватори, щоб лише втриматися на плаву через закриття або обмеження доступу до залізничної  інфраструктури АТ Укрзалізниця (дешевого та екологічного транспорту). Найтяжчий удар прийшовся на зерновиків, які не вкладаються в «плани» АТ «Укрзалізниці» через специфіку своєї роботи (сезонні відвантаження, наприклад). 
Принципи та алгоритми  для визначення станцій малодіяльними – є, як мінімум, нелогічними. Проте абсолютно точно зрозуміло, що під удар не потрапляють гіганти металургії, але страждають підприємці середнього класу, зокрема – аграрники. 
В цілому все починалось з того, що для станцій почало бракувати  вагонів для навантаження, тому їх подавали на певні великі станції майже в ручному режимі. Не виключено, що за таке “управління” хтось міг мати неправомірну вигоду. Відповідно, за певний час було зведено статистичні дані, які базувалися на цьому “господарюванні”. 
Потім, щоб більше заробити на аграрному бізнесі (який і так покриває більшість всіх витрат Укрзалізниці) та використовуючи своє монопольне становище, було придумано  додаткову схему, де частину станцій було визнано малодіяльними. І, відповідно, подача вагонів туди значно виросла в ціні. Укрзалізниця ввела додаткову плату за подання вагонів на МЗС (за вільними тарифами). Яким чином монополіст Укрзалізниця примушувала вантажовiдправникiв погоджувати ці тарифи – це окрема iсторiя (наразі в АМКУ проводиться розслідування). Тобто, взяли штучно створені статистичні дані, виявили, що на певну кількість станцій вони подали не так багато вагонів і вирішили, що інші станції їм не вигідні! І це при тому, що вагонів було менше, бо сама АТ УЗ просто цих вагонів НЕ МАЛА! 
Чи варто говорити про фактичну відсутність тяги, через нестачу локомотивів у УЗ та неспроможність задовольняти необхідні об’єми перевезень? 
За словами самих же залізничників, з 3500 локомотивів в робочому стані тільки 2250.  І при цьому їхній технічний знос на рівні 93-98%! Насправді, 60% немає сенсу ремонтувати взагалі, а решту локомотивів, які підлягають ремонту, «ремонтують» лише на папері. Сумна реальність показує, що локомотивів у справному стані, які б відповідали вимогам буквально пару десятків. Верховна Рада України за 5 років не спромоглася забезпечити прийняття нового закону щодо діяльності залізничного транспорту, який допускав би приватну тягу. Хоча, як окремі експерименти, УЗ дозволяє і зараз певним компаніям використовувати приватні локомотиви для обслуговування своєї діяльності. Проте стан залізничного полотна перебуває в жахливому стані!
Зношеність колій становить більше 70%, оскільки понад 20 років їх не ремонтують! Майже на 8000 км маємо порушення строків ремонту, на 1 800 км взагалі діє заборона пересування вантажних локомотивів. Величезна частина шляхів функціонує в пів сили і з обмеженням швидкості руху. За такої ситуації є високий рівень сходження потягів з колій, тому їздять вони дуже повільно.
Як би дивно не звучало, проте з огляду на бажання Укрзалізниці закрити МЗС, перевезення вантажів сьогодні – це єдина прибуткова діяльність Укрзалізниці (вантажні перевезення генерують 67, 5 млрд грн., а це – 81% від загальних операційних доходів УЗ). 
Парадокс полягає в тому, що деякі станції абсолютно не є збитковими! Але все рівно вважаються малодіяльними, оскільки хтось намагається вижати всі соки із зерновиків та набити собі кишені чужими грошима.
Справа в тому, що результатами аналізу залізничних станцій 301 станція із 998 були визначені малодіяльними. Це близько 30% всіх вантажних залізничних станцій країни. 
Уже на початку червня було тимчасово або повністю закрито 99 із 528 станцій з відвантаження зерна (19%). Зараз їх кількість зросла до 350 (маршрутними вважаються тільки 154 станції ). Фактично ізольованими від залізничної інфраструктури стануть близько 350-400 елеваторів та інших підприємств. Як наслідок, фермери мають перевозити продукцію на десятки кілометрів далі. А це – втрати цілих мільярдів. Цими діями створено преференції десяткам компаній з власною інфраструктурою.  
Наприклад, у  2017 році за 528,7 тисяч подач зерновозів вивезли 34,36 мільйонів тонн зерна, або ж 12% всіх вантажів, перевезених залізницею у 2017 році. Третину всього зерна, або ж 11,2 мільйони тонн пройшли через 50 станцій, які належать 5-ти компаніям. Водночас, 6% зерна пройшло через 300 станцій, на яких вантажили не більше двох зерновозів на добу. Укрзалізниця скаржилася, що для того, щоб забирати вагони із малодієвих станцій, були потрібні додаткові 50 тепловозів та 350 млн. грн. витрат!
Тепер Укрзалізниця оцінює економічний ефект від закриття станцій приблизно у 480 млн. грн. на рік, при цьому заробити на перевезеннях продукції агропромислового комплексу можна було значно більше.  Компанія відчайдушно шукає варіантів зменшення збитків в бізнесі, державному чи місцевому бюджетах, оскільки юридично АТ УЗ не може закрити МЗС.  
Уся діяльність корпоративного менеджменту зводиться до банального підтримування можливості платити собі високу заробітну плату. Для повного розуміння картини – голова УЗ за минулий рік отримав 9,7 млн. грн., а начальники станцій – орієнтовно 10-12 тис. грн., працівники – 5-6 тис. грн. Не дивно, що вакантними є біля 200 посад начальника станції. 
Цікаво, правда ? 
Саме тому ряд логічних запитань все частіше й частіше постає перед керівництвом Укрзалізниці, проте позитивні рішення та відповіді отримати складно. Окрім того, АТ УЗ, маючи величезні ресурси, вміло спекулюють громадською думкою та нав’язують доцільність закриття МЗС українському суспільству. Так само вони вміло маніпулюють і людьми, які мають вплив на формування законів та правил взаємовідносин з бізнесом для Укрзалізниці. 
Укрзалізниця чомусь відкидає стратегічний погляд у майбутнє. В загальному обсяг потенційного попиту сільського господарства на залізничні перевезення до 2022 року може зрости пропорційно з поточних експортних об’ємів у 52,4 млн. тонн зернових до 70 або в перспективі 10 років і до 95 млн. тонн щорічно. Якщо ж не виправити ситуацію із Укрзалізницею, то питома вага до перевезення зернових залізницею через п’ять років може опуститися з нинішніх 65% до менш ніж 50%! За оцінками експертів, тільки через даний фактор в агросекторі України накопичений обсяг недоотриманого експортного виторгу зернових до 2022 року складе від 11,8 до 17,2 млрд. дол.. Якщо ситуація буде складатися подібним чином, то українському сільському господарству доведеться зменшити обсяги виробництва, до рівня, який забезпечить колишню рентабельність! 
Чому одна із флагманських галузей сучасної української економіки повинна страждати через недалекоглядність чиновників і небажання проводити стратегічні зміни ?!

До теми: Безвiдповiдальний абсурд Укрзалiзницi. Існуючий колапс «пiдкріпимо» агротрейдом

Оскільки для колективу ГО «Бізнес-Варта» такі поняття як «справедливість» та «чесність» є визначальними в світогляді, ми наважились на серйозний крок. Ми розпочинаємо розслідування, щоб довести нераціональність закриття МЗС, нелогічність та присутність власних інтересів АТ «Укрзалізниця» при складанні алгоритмів визначення станцій малодіяльними, а також викриття злочинних схем нечистих на руку чиновників, які «гріють» кишені на нас з вами. Цей проект носить назву «Прозорі перевезення», знайти публікації можна за хештегом #ні_МЗС .
Заручившись підтримкою народних депутатів, експерти ГО «Бізнес-Варта» мають намір здійснювати робочі виїзди на підприємства, станції яких визнано малодіяльними, задля перевірки доцільності рішень Укрзалізниці. Буде проведено прозорий аналіз, причини та наслідки закриття станцій для окремих підприємств, їх працівників та економіки України загалом. Наша мета – довести, що певні станції не можуть бути малодіяльними, оскільки мають великий потенціал і тому ніяк не мають закритися.
Шановні підприємці, якщо вас та вашого бізнесу торкнулось несправедливість, якщо станції до ваших елеваторів закрито, а виробництво стоїть, якщо ви зробили великі інвестиції в об’єкти, що залежать від інфраструктури і тепер ризикуєте втратити все – виходьте з нами на зв’язок!

До теми: «Залізниця – кровоносна система країни. Як можна «ампутувати» вантажні станції, які загалом приносять дохід ?» – Валерій Ткачов

Ми чудово розуміємо на який ризик ви наражаєтесь щодня! Навіть, на невеликих станціях розташовані елеватори чи переробні заводи.  Їх закриття спровокує ліквідацію робочих місць, зниження надходження податків до бюджету та потужних інвестицій в агросектор. І оскільки часто елеватор є ледь не єдиним підприємством на цілий район, де працевлаштовані десятки місцевих жителів, то сотні сімей можуть втратити єдине джерело доходу. 
Аграрники, пам’ятайте, що це саме ви годуєте країну! І Укрзалізницю також.  У випадку, якщо ваш бізнес несе колосальні збитки чи ви просто змушені закривати свої підприємства через дії Укрзалізниці, ви маєте повне право подати позов про компенсацію до суду!
Не дозволяйте паразитувати на вашому добробуті і танцювати під дудку махінаторів. 
Ми готові допомогти вам, оскільки наша організація покликана нести справедливість та захищати український бізнес. 
Звернутись до нас ви можете за телефоном +38 050 435 5000 або на електронну скриньку businesswarta@gmail.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *