Головне питання : чому при транспортуванні зерна залізницею нормативна недостача складає аж 0,5% від ваги нетто?
Елементарно, якщо зазирнути на п’ятдесят років назад, то навіть в Радянському Союзі, при неточності старих зважувальних механізмів чи недосконалості герметизації вагонів, норма становила 0,19% від ваги нетто! Чому в наш час, при максимальній оптимізації техніки, точних вагах та вдосконалених вагонах норма виросла в 2,8 рази?
Знову ж таки: автотранспортом нормативна недостача вантажу складає 0,17-0,19% від ваги нетто, а при перевозці залізницею – 0,5%?!
Чим так кардинально відрізняються норма автотранспорту та залізниці і в чому полягає настільки принципова різниця ?!
І для залізничного, і для автомобільного транспортування застосовується аналогічний принцип формування нормативної недостачі. Він складається із:
- природнього зменшення при транспортуванні;
- похибки вагового механізму при зважуванні/норми точності зважування.
Якщо говорити про першу складову нормативної недостачі, то її значення для авто-транспорту складає 0,07% від ваги нетто, а для залізниці – 0,03-0,06%.
Висновок: ці норми не дуже так і відрізняються. Можлива різниця всього -0,01-0,04% від ваги нетто.
Якщо говорити про другу складову (похибка вагів/норма точності зважування), то у відсотковому вираженні вона також не настільки відрізняється.
В технічних паспортах на авто та залізницю вказується похибка зважування в кілограмах чи в одиницях ділення. Так як це ваги одного класу, то в них аналогічна похибка зважування, виражена у відсотках.
На сьогодні офіційна норма при транспортуванні зернових складає 0,5 % від загальної маси вантажу при його відправленні. Це призводить до прямих збитків для вітчизняних агровиробників.
У більшості випадків така недостача виникає внаслідок неправомірного втручання в процес відвантаження та перевезення окремих суб’єктів, матеріально зацікавлених у такій нестачі товару. Для прикладу, при розрахунку перевезення залізничним транспортом одного ватажного вагону зерна пшениці масою 65 т, нормативна недостача в розмірі 0,5 % буде становити 325 кг з кожного вагона, що в грошовому еквіваленті за ринковими цінами складає 1625 грн. І це сума завданих вантажовідправнику збитків лише з одного відправленого вагону, яка до того ж не підлягає відшкодуванню.
Передбачаючи настання таких негативних наслідків при транспортуванні зерна, агротрейдери закладають ці нормативні втрати у закупівельну ціну сільськогосподарської продукції.
Трейдери вимушені знижувати закупівельну ціну на зерно для агровиробника, а це завдає значного фінансового удару, перш за все, по дрібним та середнім фермерським господарствам.
ГО « Бізнес-Варта», представляючи інтереси агропромислових компаній у взаємовідносинах з державним монополістом на ринку вантажних перевезень в Україні, стала ініціатором перегляду норми при транспортуванні зерна залізничним транспортом.
Наша позиція: норма недостачі при транспортуванні повинна становити не більше, ніж 0,19%. В ідеалі – 0,13-0,16% від ваги нетто ( в залежності від відстані транспортування).
Таким чином, зменшення допустимого розміру нормативної недостачі вантажу (зерна) в свою чергу, збільшить вартість сільськогосподарської продукції для виробника та сприяє розвитку дрібних та середніх сільськогосподарських підприємств та аграрної сфери економіки держави в цілому.
В зв’язку із цим, ГО «Бізнес Варта», діючи в інтересах представників сільськогосподарської галузі економіки, звертається до Міністерства інфраструктури України з проханням вжити відповідних заходів щодо внесення змін «Правил видачі вантажів», зменшивши розмір допустимого рівня недостачі зернових вантажів при перевезенні залізницею з 0,5% до 0,16%.
Маємо надію, що нас нарешті почують.