Коперфільд заздритиме: як зникає зерно на залізниці Про крадіжки вантажів на залізниці та розукомплектування вагонів

Останні новини про крадіжки на залізниці у підприємств – «Катеринопільського елеватора» групи МХП та «Сумського заводу продтоварів» (більше 83 т соняшникової олії, що перевозилася, загальною вартістю близько 1,5 млн грн.) – знову нагадали про хронічну проблему «Укрзалізниці»- крадіжки вантажів та розукомплектування парку вагонів при транспортуванні залізницею.

Давайте проаналізуємо ситуацію з крадіжками вантажів та розукомплектуванням вагонів на залізниці. Що про цю проблему кажуть на самій залізниці?

Менеджмент «Укрзалізниці» інформує про те, що у зв’язку з розформуванням у 2015 році відділів транспортної міліції кількість злочинів на транспорті різко зросла.  Після реформування Національної поліції України, злочинами на транспорті займаються співробітники кримінальної поліції. У цього підрозділу немає достатньо ресурсів для вирішення проблеми, та доволі часто він не знає специфіки роботи зі злочинами на транспорті. У зв’язку з погіршенням загальної криміногенної ситуації в країні Кримінальна поліція України не здатна переломити ситуацію зі зростанням злочинності на транспорті.

До теми: Валерій Ткачов: З 2011 року в Україні спостерігається падіння об’ємів перевезених залізницею вантажів

Іншою проблемою, що озвучується «Укрзалізницею», є необхідність посилення кримінальної відповідальності за розукомплектування рухомого складу та крадіжки вантажів на залізниці. Сама компанія ще у 2016 році розробила проект закону «Про внесення змін до Карного кодексу України щодо посилення відповідальності за збитки, завдані залізничній інфраструктурі». Законопроект «Укрзалізниці» листом від 10.11.2016 № Ц/5-3/6175-16 був спрямований до КабінетуМіністрів України. МВС (листом від 30.11.2016 № 16618/05/12-2016) та МЕРТ (листом КМУ от 10.11.2017 № 2413-07/40782) не підтримали цю ініціативу «УЗ».

Компанія звернулася з аналогічним листом від 16.09.2016 № Ц/5-3/5329-16 до Комітету з транспорту Верховної РадиУкраїни про внесення змін до статей 213, 277 и 279 Карного кодексу України у частині кримінальної відповідальності за здійснення протиправних дій відносно майна залізничного транспорту. Це питання лишається невирішеним й на сьогодні.

Стосовно власних зусиль, що докладають «УЗ» та ВОХР «УЗ» у боротьбі з крадіжками, озвучується ряд заходів.

У структурі воєнізованої охорони «УЗ» створені групи швидкого реагування (поки що у складі трьох регіональних залізниць, планується створення ще трьох груп).

До теми: Валерій Ткачов: «Укрзалізниця» поки що не збирається вживати запропоновані вантажовідправниками заходи, спрямовані на боротьбу з крадіжками вантажів

 

Спільно з Національною поліцією України  розроблено проект «Порядку взаємодії органів (підрозділів) поліції з підрозділами залізниці», який на сьогодні проходить процедуру погодження на рівні центральних органів виконавчої влади. Налагоджений процес обміну інформацією про виявлені криміногенні райони, де зареєстровано найбільшу кількість випадків незаконного втручання, для прийняття належних заходів реагування, щоквартально оперативна інформація надається територіальним підрозділам НПУ.

Систематично ВОХР «УЗ» проводить рейдові оперативні заходи на проблемних ділянках залізниці та станціях. У структурі ВОХР є оперативний відділ, що займається оперативною роботою із запобігання крадіжок та розукомплектування рухомого складу.

Сьогодні ВОХР «УЗ» налагоджує координацію з представниками вантажовідправників для координації зусиль у боротьбі з крадіжками та розукомплектуванням. 23 вересня 2019 року у головному офісі «УЗ» відбулася робоча нарада з цього питання, ініціатором якої виступила Громадська організація «Бізнес-Варта».

В цілому, за наявного штату ВОХР близько 9 500 осіб, цей підрозділ не здатен забезпечити збереження усіх вантажів, що перевозяться «Укрзалізниею», та охорону стратегічних об’єктів компанії (мостів, тунелів тощо). Власними силами ВОХР «УЗ» не може на сьогодні забезпечити супровід навіть номенклатурних вантажів (фактично співробітники ВОХР «УЗ» супроводжують лише 45-60% номенклатурних вантажів.

Одна з останніх ініціатив «Укрзалізниці» в частині можливого вирішення проблеми крадіжок – це страхування вантажів, що перевозяться залізницею.  Менеджмент компанії активно просуває тему страхування вантажів. Страхова компанія Colonnade готова запропонувати такий продукт для учасників ринку вантажних перевезень. На даний момент тривають консультації з бізнесом, визначаються умови страхування, страхувальники намагаються оцифрувати втрати від крадіжок вантажів. На цьому етапі вже виникла перша проблема – немає об’єктивної статистики з фактичного обсягу та суми втрат від крадіжок вантажів на залізниці.

З огляду на те, що співробітники «Укрзалізниці» систематично відмовляються документально фіксувати випадки крадіжок (відмова у складанні комерційного акту»), їхнє підприємство не має повної інформації про крадіжки та розукомплектування рухомого складу на залізниці. У свою чергу вантажовласники у цій ситуації змушені самостійно вирішувати проблему: за кілька років в Україні сформувався ринок приватних охоронних структур (приватні охоронні компанії), деякі великі вантажовласники та експедитори створили власні охоронні структури, що супроводжують вантажі.

Приватні охоронні компанії показали більшу ефективність у забезпеченні збереження вантажів, ніж ВОХР «УЗ». Крім того, приватні охоронні компанії у повному обсязі компенсують втрати вантажовласників від крадіжок.

Таблиця №1. Статистичні дані по крадіжкам та розукомплектуванням рухомого складу 2018-2019 рр. (Надано«Укрзалізницею»).

Найменування

2018

8 міс. 2019

Кількість випадків крадіжок, пошкоджень та розукомплектувань 

21397

10739

Кількість випадків, за якими направлено матеріали до поліції

21278

10653

Кількість випадків, за якими отримано відповіді від слідчих органів

12897

4913

Відкрито кримінальних проваджень

11592

4918

Закрито кримінальних проваджень

2476

1355

Кількість справ, які передано до судових інстанцій

176

297

Проводиться досудове слідство

8907

3244

Затримано та передано до правоохоронних органів правопорушників 

1279

1028

Із них засуджено

52

26

Окремо «Укрзалізниця» відзначає погіршення ситуації з розслідуванням НПУ матеріалів з крадіжок та розукомплектування рухомого складу.

Таблиця №2. Статистичні дані з розслідування НПУ матеріалів, пов’язаних із крадіжками вантажів та розукомплектування

 

Передано матеріалів до НПУ

Отримано відповідей від НПУ

Відповіді не отримані

Про внесення в Єдиний облік

Про внесення в Єдиний реєстр

Про закриття кримінальних проваджень

2013 рік

3941

3904

(99%)

3704

(94%)

2686

(68%)

37

(1%)

2018 рік

5955

2634

(44%)

1887

(32%)

107

(2%)

3321

(56%)

6 міс. 2019 року

3054

1610

(53%)

1117

(37%)

219

(7%)

1444

(47%)

За підсумками першого півріччя 2019 року, інформація про закриття кримінального провадження поступила у три регіональні філії «Укрзалізниці»:

Південна залізниця – закрито 188 кримінальних проваджень (з посиланням на п.2 ч.1 ст. 284 УПКУ).

Донецька залізниця – закрито 28 кримінальних проваджень.

Одеська залізниця – закрито 3 кримінальні провадження.

Загалом «Укрзалізниця» та ВОХР визнають, що не в змозі самостійно вирішити цю проблему.

Що про проблему крадіжок вантажів та розукомплектування рухомого складу говорить бізнес?

До теми: Крадіжки зернових вантажів та розукомплектування парку вагонів на залізниці

По-перше, для бізнесу останнім часом більш актуальною проблемою стало саме розукомплектування рухомого складу. У зв’язку зі зростанням парку вагонів бізнес на собі відчув наслідки від дій зловмисників з розукомплектування рухомого складу. При цьому матеріальні втрати від розукомплектування одного вагону, як правило, значно вищі, ніж від крадіжки вантажу з одного вагону. Наприклад, найпоширеніший вид розукомплектування вагону – це зняття елементів гальмівної системи вагону (розподілювач повітря, елементи пневмомагістралі тощо). При вартості вкраденої деталі у 2 – 5 тис грн., власник вагону нестиме фактичні збитки у розмірі 15 – 30 тис грн., з урахуванням оплати самої деталі, оплати простою вагону (охорона вагону), оплата ремонту та транспортування вагону до місця ремонту та назад. За цієї причини страхові компанії поки що відмовляються страхувати вагони від розукомплектування.

По-друге, представники бізнесу впевнені, що крадіжки вантажів і розукомплектування вагонів на залізниці мають спланований та добре організований характер. На залізничній мережі «Укрзалізниці» діють організовані злочинні групи, до складу яких входять співробітники тих самих «УЗ» та ВОХР, місцеві представники криміналітету, колишні та діючі правоохоронці.  У злочинних групах діє чіткий розподіл ролей та координація дій: свою злочинну діяльність групи ведуть на визначених ділянках залізниці та залізничних станціях (ці ділянки відомі представникам бізнесу, правоохоронцям та менеджменту «Укрзалізниці»).

До теми: Цілковитий грабунок. Представники бізнесу виступають категорично проти впровадження нового Порядку визначення плати за користування вагонами під час вантажних операцій

Через це представники бізнесу скептично ставляться до заходів, що проводить ВОХР «УЗ» (має місце витік оперативної інформації).

По-третє, розмір втрат від крадіжок вантажів значно відрізняється у різних компаній. На нього впливають наступні фактори:

  • Загальний рівень організації супроводу та охорони вантажів компанією.
  • Вид та вартість вантажу.
  • Тип рухомого складу та вид перевезення.
  • Надійність системи пломбування вагону, загалом, наявність пломбування.

Наприклад, якщо аналізувати перевезення зернових вантажів, розмір втрат від крадіжок вантажів у компаній знаходиться у діапазоні від 0,02% до 0,3% від загального обсягу перевезень.

За інформацією, яку надали найбільші за обсягами зерноперевезень  залізничними експедиторами «Транско» та «Атланта-Агро», втрати від крадіжок вантажів у 2018 році склали:

 «Атланта-Агро» — близько 0,03% (загальні втрати — 2,415 млн грн; обсяги перевезень вантажів — 2,8 млн т ).

«Транско» — 0,02% (загальні втрати — 209 тис. т або 1,6 млн грн; обсяги перевезень вантажів — 3 млн т) .

Для порівняння: втрати від розукомплектування вагонів у 2018 році склали: «Транско» – 203 вагони розукомплектовано; втрати близько 2 млн грн. + 1,4 млн грн. через простій вагонів на ремонті.

У цьому випадку наведений приклад компаній з високим рівнем ефективності супроводу вантажів та їхньої охорони.

Що робити далі? Як вирішити проблему крадіжок вантажів на залізниці?

До теми: ТОП-5 маніпуляцій ПАТ «Укрзалізниця» з розміром тарифів – В.Ткачов

Безумовно, «Укрзалізниця» або вантажовідправники не зможуть самостійно вирішити цю проблему. Необхідний комплексний підхід до вирішення та взаємодія усіх учасників процесу перевезень. Які мої рекомендації?

Для вирішення проблеми необхідно реалізувати ряд заходів.

  1. Законодавчі зміни (ВРУ). Нормативні зміни (МІУ, «УЗ»).

А. Необхідно внести поправки до Кримінального кодексу України у частині посилення кримінальної відповідальності за здійснення протиправних дій щодо майна залізничного транспорту.

Б. Переглянути список номенклатурних вантажів (супроводжуються ВОХР), за необхідності його розширити.

В. Переглянути схему пломбування вагону-зерновозу, передбачити можливість встановлення ЗПП безпосередньо на кришки розвантажувальних люків (змінити «Інструкцію з експлуатації ЗПП ВАРТА-УНІВЕРСАЛ. Способи встановлення ЗПП на вагони та контейнери» 25.7-01057491-01).

Г. Внести до Типового договору «Укрзалізниці» на надання послуг з перевезення вантажів матеріальну відповідальність перевізника, тієї ж «УЗ», за збереження вантажів і рухомого складу під час транспортування.

До теми: Скільки і як крадуть в ПАТ «Укрзалізниця»?

  1. Організаційні зміни (НПУ, МІУ, АТ УЗ, ВОХР).

А. Відновити органи транспортної поліції на транспорті (НПУ).

Б. «Укрзалізниці» привести кількість особового складу ВОХР у відповідність з обсягом виконуваних завдань. При необхідності переглянути кількість і дислокацію підрозділів для забезпечення ефективної охорони вантажів, рухомого складу та залізничної інфраструктури.

В. На базі «Укрзалізниці» необхідно організувати Оперативний штаб з числа вантажовласників, операторів вагонного парку, представників ВОХР для координації дій та розробки спільних заходів (рейдів, постів тощо).

Г. Головному управлінню ВОХР організувати «гарячу лінію» для оперативного зв’язку з вантажовласниками, при необхідності негайно реагувати на факти крадіжок вантажів та розукомплектування вагонів. Контакт «гарячої лінії» ВОХР «УЗ» необхідно довести до відома вантажовласників і операторів приватних вагонів.

Д. Наказом Голови правління «Укрзалізниці» визначити місця накопичення на залізничній мережі складів зі статусом «кинуті». ВОХР організувати обов’язкову охорону місць їх скупчення. За можливості не допускати простій «кинутих» складів поза місцями, де вони охороняються.

Е. «Укрзалізниці» запровадити загальний реєстр деталей і вузлів вагонів (за індивідуальними номерами). Не допускати використання вузлів і деталей, не внесених до загального реєстру, що виключить вторинний оборот вкрадених деталей і вузлів.

 

  1. Оперативні заходи (НПУ, ВОХР).

А. Підрозділам Національної поліції України та ВОХР «УЗ» проводити оперативну роботу з виявлення і нейтралізації злочинних груп, що займаються протиправною діяльністю на залізничному транспорті.

Б. Систематично проводити рейди з перевірки найближчих пунктів приймання металобрухту на наявність елементів і деталей залізничної інфраструктури. У рамках законодавства припиняти діяльність пунктів прийому металобрухту, які займаються прийманням вкрадених елементів залізничної інфраструктури (порушувати кримінальні справи).

 

  1. Технічні заходи ( «Укрзалізниця» / власники приватного парку вагонів).

А. Провести технічне удосконалення розвантажувальних вузлів вагонів-зерновозів, з метою виключення доступу до зерна в опломбованому зерновозі. Установка антивандального захисту, установка ребер жорсткості на кришки розвантажувальних люків вагонів-зерновозів.

Б. Забезпечити огородження проблемних залізничних станцій і місць відстою вагонів. Встановити освітлення і засоби відеофіксації на проблемних заліхничних станціях.

В. Наносити на вузли та деталі вагонів індивідуальне маркування / індивідуальний номер. При введенні в експлуатацію вагонів або після проведення ремонтних робіт вносити індивідуальні номери вузлів і деталей до загального реєстру «Укрзалізниці».

 

Усі озвучені заходи знаходяться у процесі реалізації. Головне управління ВОХР і Департамент вагонного парку «Укрзалізниці» на сьогодні займають конструктивну позицію в цьому питанні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *